Tytuł badania: Aerobowe formy aktywności fizycznej jako czynnik wspomagający redukcję masy ciała u dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością
Data: [2008]
Badacz: Andrzej M. Fal, Anna Felińczak, Aleksandra Sikora, Anna Tomaszewska, Joanna Waszczak

Celem programu, którym objęto uczniów z nadwagą i otyłością w wieku 7-18 lat, było zachęcenie do uprawiania aktywności fizycznej w czasie wolnym. Cały projekt składał się z trzech etapów: październik–listopad 2007: badanie przeprowadzone przez pracowników Akademii Medycznej we Wrocławiu (Wydział Zdrowia Publicznego). Objęto nim 7049 uczniów w wieku 7-17 lat (szkoła podstawowa, szkoły ponadgimnazjalne i gimnazjalne). Wykonano pomiary: wysokości ciała, masy ciała, ciśnienia tętniczego oraz obwodów pasa, bioder i uda. Na podstawie wyników obliczono wskaźnik otłuszczenia BMI; wśród wybranych dzieci z nadwagą i otyłością wykonano pomiar ciśnienia tętniczego po pięciominutowym spoczynku, pozycja pionowa, lewe ramię (badanie niezrealizowane przed publikacją doniesienia); przeprowadzono ankietę w celu uzyskania informacji na temat: aktywności fizycznej, sposobu odżywiania się, wiedzy na temat otyłości, samooceny wybranych elementów własnego zdrowia i cech położenia społeczno-demograficznego badanych (płeć, wiek, posiadanie rodzeństwa, sytuacja materialna, wykształcenie rodziców); program ćwiczeń mających na celu redukcję nadwagi i otyłości (zaplanowany na trzy lata; nie rozpoczęto programu przed publikacją doniesienia). Cele szczegółowe programu: obniżenie masy ciała, unormowanie pozostałych parametrów, wyrobienie w badanych nawyku kontroli masy ciała, skłonienie do większej aktywności fizycznej, wprowadzenie zmian w stylu życia i zachowaniach zdrowotnych.

Author's Keywords: overweight, obesity, physical exercise
Deskryptory TESE: zdrowie, choroba, zajęcia rekreacyjne, wypoczynek, zabawa, nauki o zdrowiu, sprzęt sportowy
TESE descriptors: health, illness, leisure activities, leisure, play, health sciences, sports equipment
  • Waszczak, J., Sikora, A., Tomaszewska, A., Felińczak, A. i Fal, A.M. (2009). Aerobowe formy aktywności fizycznej jako czynnik wspomagający redukcję masy ciała u dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością – opis programu zdrowotnego. Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, 29, 493-497.