Tytuł badania: Dyplomowani – jacy są?
Data: [2007]
Badacz: Krzysztof Zajdel

Przedmiotem badania byli nauczyciele dyplomowani. W badaniu uczestniczyły cztery gimnazja wiejskie z jednego powiatu. W pierwszym z nich uczyło się 168 uczniów, w drugim – 280, w trzecim – 300, a w czwartym – 225. Dla porównania przebadano także jedno gimnazjum w małym mieście i jedno we Wrocławiu. W pierwszym z badanych gimnazjów wiejskich (N = 168) uczyło 11% nauczycieli dyplomowanych; na jednego nauczyciela (ogółem) przypadało 10 uczniów. W drugiej szkole (N = 280) uczyło 19% nauczycieli dyplomowanych, a na wszystkich nauczycieli z tej szkoły przypadało dziewięciu uczniów. Z kolei w trzeciej szkole (N = 300) pracowało 14% nauczycieli dyplomowanych, a na jednego nauczyciela ogółem przypadało 11 uczniów. Odsetek nauczycieli dyplomowanych w czwartym gimnazjum wiejskim (N = 225) wyniósł 10%, na jednego nauczyciela ogółem przypadało 11 uczniów. Natomiast w szkole w małym mieście (N = 435) pracowało 20% nauczycieli dyplomowanych, a na jednego nauczyciela ogółem przypadało 10 uczniów. W gimnazjum wrocławskim (N = 421) pracowało 33% nauczycieli dyplomowanych, na jednego nauczyciela ogółem przypadało 10 uczniów. Zdaniem autora obecność nauczycieli dyplomowanych w szkole bardzo dobrze świadczy o placówce.

Deskryptory TESE: nauczyciel, nauczyciel z kwalifikacjami, uczeń, doskonalenie zawodowe nauczycieli, gimnazjum
TESE descriptors: teacher, qualified teacher, pupil, in-service teacher training, lower secondary
  • Zajdel, K. (2007). Dyplomowani – jacy są? Dyrektor Szkoły, 10, 28-29.