Tytuł badania: Dziecko sześcioletnie a reforma szkolna
Data: [2010]
Badacz: Ewa Nowicka

Celem badania było poznanie stanowiska nauczycieli kształcenia zintegrowanego w sprawie reformy obniżającej wiek szkolny oraz wiążących się z tym zmian w podstawie programowej. Objęto nim 100 nauczycieli klas pierwszych szkoły podstawowej z województwa śląskiego. Zastosowano technikę ankiety składającej się z sześciu pytań otwartych. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że znaczna większość nauczycieli ustosunkowała się pozytywnie do reformy, dostrzegając jej zasadność (90%). Jedynie 10 osób podważyło sens zmian. Wszyscy badani ocenili, że baza lokalowa szkół jest słabo przygotowana do przyjęcia sześciolatków, przy czym w każdej sali lekcyjnej znajdowało się miejsce do zabaw ruchowych lub odpoczynku i miejsce na pozostawienie książek w klasie. Respondenci stwierdzili również, że sześciolatki stanowią niewielki procent zespołów klasowych (zwykle do dwóch osób). Chętnie uczestniczyły one w lekcjach, a szkoła nie stanowiła dla nich problemu, często opanowywali osiąnięcia szkolne takie jak umiejętność czytania lepiej od starszych kolegów oraz bardzo dobrze radzili sobie w relacjach interpersonalnych w klasie. Zwracano uwagę na znaczenie współpracy rodziców sześciolatków z nauczycielami.

Autorskie słowa kluczowe: nauczyciel, reforma, zmiana
Author's Keywords: teacher, reform, change
Deskryptory TESE: przejście z przedszkola do szkoły podstawowej, edukacja przedszkolna, szkoła podstawowa, reforma szkolnictwa, rozwój dziecka, nauczyciel, wiek wstępowania do szkoły
TESE descriptors: transition from pre-primary to primary education, pre-primary education, primary school, educational reform, child development, teacher, school starting age
  • Nowicka, E. (2010). Dziecko sześcioletnie a reforma szkolna. Nauczyciel i Szkoła, 3, 105-110.