Tytuł badania: Autorytet nauczyciela w teorii i badaniach socjologicznych
Data: grudzień 1995
Badacz: Janina Kosmala

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy opinii nauczycieli dotyczącej cech współczesnych absolwentów szkół oraz samych nauczycieli. Próbę badawczą stanowiło 355 pedagogów (głównie studiujących zaocznie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie). 90% badanych stanowiły kobiety, średnia wieku wynosiła 34,7 roku, a przeciętny staż pracy respondentów – około 12 lat. Dwie trzecie uczestników badania legitymowało się wykształceniem wyższym, jedna trzecia natomiast ukończyła studium nauczycielskie. 17,2% respondentów uczyło w szkołach wielkomiejskich oraz w placówkach zlokalizowanych w miastach liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Pozostała część nauczycieli pracowała w środowisku wiejskim lub małomiasteczkowym. Badanych poproszono o wymienienie cech, jakie według nich powinien posiadać nauczyciel. Łącznie w badaniu uzyskano 1008 cech, które podzielono na 15 kategorii. Najczęściej wymienianą okazała się gruntowna i rzetelna wiedza (50,1%), w dalszej kolejności ankietowani wskazywali dobry kontakt z uczniami (38,6%) oraz otwartość na zmiany (31,5%). Wśród pozostałych przymiotników znalazły się m.in.: przyjacielski, serdeczny, życzliwy, konsekwentny, stanowczy, cierpliwy, nowatorski, twórczy, postępowy, tolerancyjny, obiektywny, uczciwy, odpowiedzialny, operatywny, zaradny, przedsiębiorczy, kulturalny, pracowity. Za najbardziej szkodliwe w pracy nauczyciela uznano rutynę oraz brak nowatorstwa (28,5%), a także sztywność i brak perspektywicznego myślenia (21,7%). Na pytanie dotyczące uczniów (Jakie cechy należy kształcić u ucznia, aby mógł on dobrze dawać sobie radę z zadaniami czekającymi go w dorosłym życiu?) badani odpowiadali: samodzielność (37,5%), zdolność logicznego myślenia, przewidywania skutków podejmowanych decyzji, krytycyzm (31,5%) oraz przedsiębiorczość, zaradność i praktycyzm (26,5%).

Deskryptory TESE: nauczanie, nauczyciel, kompetencje, kwalifikacje pedagogiczne, postawa, relacja nauczyciel – uczeń, uczeń
TESE descriptors: teaching, teacher, competence, teaching qualification, attitude, teacher-student relation, pupil
  • Kosmala, J. (1999). Autorytet nauczyciela w teorii i badaniach socjologicznych. Częstochowa: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej.