Tytuł badania: Mobilność studentów i umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego jako czynnik wspomagający konkurencyjność Polski w Unii Europejskiej
Data: [2007]
Badacz: Andrzej Lis

Badanie miało na celu dokonanie diagnozy mobilności polskich studentów na tle państw Unii Europejskiej w kontekście zwiększania konkurencyjności kraju oraz postępującego umiędzynarodowienia kształcenia wyższego w Europie. Za główny czynnik decydujący o konkurencyjności państw przyjęto wiedzę i zasoby ludzkie. Poziom mobilności studentów oceniono na podstawie dwóch wskaźników: liczby Polaków studiujących za granicą (w państwach Unii Europejskiej, państwach Europejskiego Obszaru Ekonomicznego oraz państwach kandydujących do UE); wartości procentowej wyrażającej stosunek liczby Polaków studiujących za granicą do ogółu studiujących Polaków. Analizie poddano dane Eurostatu z lat 1998-2006. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że przy uwzględnieniu liczby osób studiujących za granicą (33,9 tys. w 2006 roku), Polska lokowała się na piątym miejscu w Unii Europejskiej. Jednakże przy uwzględnieniu ogólnej liczby osób studiujących w Polsce, osoby podejmujące naukę za granicą stanowiły jedynie 1,3% i plasowały Polskę na końcu stawki. Duża liczba Polaków studiujących za granicą była czynnikiem pozytywnie wpływającym na konkurencyjność polskiej gospodarki, zakładając, że osoby te wrócą do Polski. Stwierdzono natomiast niski stopień umiędzynarodowienia polskich uczelni. W 2006 roku w Polsce studiowało jedynie 3,1 tys. obcokrajowców z państw UE, co plasowało Polskę na ostatnim miejscu w Europie ze wskaźnikiem umiędzynarodowienia na poziomie 0,1% przy średniej unijnej wynoszącej 2,6%.

Deskryptory TESE: mobilność studentów, Proces Boloński, Polska, Unia Europejska, uniwersytet, szkoła wyższa
TESE descriptors: student mobility, Bologna Process, Poland, European Union, universty, higher education
  • Lis, A. (2008). Mobilność studentów i umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego jako czynnik wspomagający konkurencyjność Polski w Unii Europejskiej. Kultura i Edukacja, 4(68), 21-33.