Tytuł badania: Mobilność społeczna i przestrzenna w kontekście wyborów edukacyjnych
Projekt badawczy:
  • Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego
pokaż badania
Data: maj 2013 – sierpień 2013
Badacz: Mikołaj Herbst, Aneta Sobotka

Celem badania było przyjrzenie się karierom zawodowym i edukacyjnym młodych Polaków w kontekście ich mobilności przestrzenno-społecznej oraz w aspekcie jakości kształcenia. Cele szczegółowe badania były następujące: ocena skali i uwarunkowań mobilności przestrzennej w okresie podejmowania wyborów edukacyjnych i wchodzenia na rynek pracy; ocena skali mobilności społecznej i jej powiązania z edukacją, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia dostępu do edukacji dobrej jakości; nakreślenie dobrych scenariuszy karier szkolnych i zawodowych dla wybranych grup respondentów różniących się pochodzeniem społecznym. W metodologii badania zastosowano technikę wywiadów bezpośrednich, którą przeprowadzono w 50 wylosowanych powiatach (wywiady odbywały się w domach respondentów). Narzędziem badawczym był kwestionariusz wywiadu (CAPI). Wstępne założenia metodologiczne zakładały próbę 5000 respondentów w wieku 25-30 lat. Próbę dobrano w sposób losowo-kwotowy. W rezultacie przeprowadzono 5847 wywiadów. Wyniki badania poszerzono o analizę danych pochodzących z następujących źródeł: Banku Danych Lokalnych GUS, serwisu Google Maps, systemu egzaminacyjnego, jednego z rankingów dotyczących uczelni wyższych. Ponadto wykorzystano dane z wywiadów pogłębionych, zrealizowanych przez Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego, a przeprowadzonych w czterech miastach: Lublinie, Warszawie, Olsztynie, Wrocławiu (2013 r.). Jednym z głównym powodów pierwszej migracji wśród respondentów są nauka/studia (40,4%) oraz założenie rodziny (25,7%); o drugiej migracji decydują natomiast takie czynniki jak: podjęcie pracy (23,3%) oraz inne powody (20,6%). Najważniejszym elementem determinującym wybór studiów wyższych okazało się zainteresowanie kierunkiem studiów (79,6%). Wnioski z badania pokazały, że mobilność przestrzenna młodych Polaków nie należy do wysokich (na czterech respondentów trzech nie zmieniło miejsca zamieszkania). Jest to najpewniej związane z wielkością miejscowości pochodzenia oraz wysokimi kosztami utrzymania.

Deskryptory TESE: mobilność studentów, edukacja, wybór szkoły, mobilność zawodowa, szkoła średnia, szkoła wyższa
TESE descriptors: student mobility, education, choice of school, occupational mobility, secondary school, higher education
  • Herbst, M. i Sobotka, A. (2014). Mobilność społeczna i przestrzenna w kontekście wyborów edukacyjnych. Pobrane z http://eduentuzjasci.pl/publikacje-ee-lista/raporty/212-raport-z-badania/mobilnosc-spoleczna-i-przestrzenna-w-kontekscie-wyborow-edukacyjnych/1169-mobilnosc-spoleczna-i-przestrzenna-w-kontekscie-wyborow-edukacyjnych-raport-z-badania.html