Tytuł badania: Zastosowanie metody drzew kwalifikacyjnych w analizie aspiracji edukacyjnych rodziców
Projekt badawczy:
  • Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego
pokaż badania
Data: 2011 – 2012
Badacz: Waldemar Kozłowski, Ewa Matczak

Doniesienie dotyczy drzew kwalifikacyjnych, które są metodą podziału populacji na klasy obserwacji o podobnych właściwościach. Celem badania jest próba wykorzystania powyższej metody do weryfikacji aspiracji edukacyjnych rodziców względem uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej. Dane zebrano od 4931 rodziców z całej Polski. Wykorzystano pakiet party środowiska R. Otrzymano drzewa klasyfikacyjne obserwacji statystycznych. Narzędziem badawczym była skala. Wyniki badania pokazały, że najbardziej różnicującym czynnikiem było wykształcenie rodziców. Istotne okazały się w aspekcie aspiracji edukacyjnych: miejsce zamieszkania, płeć dziecka, płeć rodzica wypełniającego ankietę. Wnioski z badania pokazały, że aspiracje są uwarunkowane wykształceniem i preferencjami dotyczącymi ścieżki edukacyjnej dziecka.

Deskryptory TESE: metodologia, edukacja, rodzice, uczeń, szkoła
TESE descriptors: methodology, education, parents, pupil, school
  • Matczak, E. i Kozłowski, W. (2011). Zastosowanie metody drzew kwalifikacyjnych w analizie aspiracji edukacyjnych rodziców. Pobrane z http://eduentuzjasci.pl/publikacje-ee-lista/2-uncategorised/860-lista-publikacji-w-projekcie-entuzjasci-edukacji.html