Tytuł badania: Likwidacja szkół podstawowych oraz przekazywanie stowarzyszeniom
Projekt badawczy:
  • Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego
pokaż badania
Data: maj 2013 – sierpień 2013
Badacz: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Jan Dzierzgowski

W raporcie pokazano skutki przemian edukacyjnych w społecznościach lokalnych. Posłużono się analizą studiów przypadku. Wykorzystano jakościową metodologię badania terenowego. Celem badania było określenie istoty powodów likwidacji szkół podstawowych. Badanie przeprowadzono w 13 gminach w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, opolskim, podlaskim, świętokrzyskim, wielkopolskim. Techniką badawczą były indywidualne wywiady pogłębione IDI z przedstawicielami społeczności. Wyniki badania potwierdziły, że głównym powodem likwidacji szkół podstawowych była trudna sytuacja demograficzna (spadek liczby uczniów w szkołach, koszty prowadzenia placówek gminnych). Dodatkowo, zanotowano także takie czynniki jak: źle rozwinięta infrastruktura szkolna (np. brak boiska czy sali gimnastycznej), trudności z dowozem uczniów do szkoły, brak zatrudnionej kadry specjalistów (logopedy, pedagoga), nieorganizowanie zajęć dodatkowych. W raporcie opisano także proces i konsekwencje likwidacji i przekazywania szkół podstawowych.

Deskryptory TESE: szkoła podstawowa, stowarzyszenie, społeczność lokalna, studium przypadku, edukacja
TESE descriptors: primary school, association, local community, case study, education
  • Dziemianowicz-Bąk, A. i Dzierzgowski, J. (2014). Likwidacja szkół podstawowych oraz przekazywanie stowarzyszeniom. Pobrane z http://eduentuzjasci.pl/publikacje-ee-lista/2-uncategorised/860-lista-publikacji-w-projekcie-entuzjasci-edukacji.html