Tytuł badania: Społeczeństwo w drodze do wiedzy. Raport o stanie edukacji 2010
Projekt badawczy:
  • Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego
pokaż badania
Typ badania: międzynarodowe
Data: 2010
Badacz: Ewa Bartnik, Krzysztof Biedrzycki, Jerzy Braciszewicz, Agnieszka Chłoń-Domińczak, Jolanta Choińska-Mika, Monika Czajkowska, Mirosław Dąbrowski, Joanna Dobkowska, Roman Dolata, Michał Federowicz, Agata Gajewska-Dyszkiewicz, Aleksandra Jasińska, Marcin Karpiński, Maciej Karwowski, Bartosz Kondratek, Magdalena Krawczyk-Radwan, Filip Kulon, Stefan Kwiatkowski, Rafał Lew-Starowicz, Joanna Lilpop, Magdalena Lipiec, Anna Maliszewska, Beata Michalska, Barbara Ostrowska, Katarzyna Paczuska, Rafał Pękała, Rafał Piwowarski, Urszula Poziomek, Marcin Pracz, Karolina Safarzyńska, Zbigniew Sawiński, Monika Siergiejuk, Michał Sitek, Sławomir Sławiński, Krzysztof Spalik, Jacek Staniszewski, Klaudia Starczynowska, Małgorzata Swat-Pawlicka, Henryk Szaleniec, Magdalena Szpotowicz, Urszula Sztanderska, Katarzyna Trawińska-Konador, Andrzej Walczak, Piotr Walicki, Dorota Węziak-Białowolska, Tomasz Wierzchowski, Dorota Wiszejko-Wierzbicka, Anna Wojciuk

Raport jest prezentacją wyników badań oraz analiz dotyczących polskiej edukacji. Uwzględnia międzynarodowy kontekst zmian społeczno-demograficznych oraz rynku pracy. Zawiera także wyniki badań międzynarodowych. Raport, podzielony na części, prezentuje następujące treści: wykształcenie społeczeństwa polskiego, uczestnictwo w edukacji, finansowanie edukacji, edukacja a demografia, jakość edukacji, nauczyciele, edukacja a spójność społeczna, edukacja a rynek pracy, matematyka. Dla przykładu: w raporcie podano dane z badania BAEL dotyczące udziału osób z wyższym wykształceniem w populacji kobiet i mężczyzn w wieku 25-64 lat. Procentowe zestawienie danych za lata 1999-2009 wykazało, że najwięcej osób z wyższym wykształceniem jest w województwie mazowieckim (ponad 29%), najmniej natomiast w województwach: lubuskim i kujawsko-pomorskim (ponad 16%). W raporcie opisano także dane pozyskane z GUS dotyczące np. średniej liczby uczniów w oddziale w szkole podstawowej (za lata 2002-2010). Biorąc pod uwagę finansowanie edukacji zaprezentowano uśrednione wydatki na jednego ucznia na każdym etapie edukacyjnym: przedszkola – 4545 zł, szkoły podstawowe – 3770 zł, gimnazja – 3315 zł, szkoły ponadgimnazjalne – 3498 zł. Raport poszerzono o dane z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące np. najczęściej wybieranego przedmiotu na maturze w 2010 r. Okazało się, że najpopularniejszymi przedmiotami były geografia (83090 osób), WOS (82366 osób), biologia (72929 osób).

Deskryptory TESE: analiza statystyczna, badania edukacyjne, badania naukowe, szkoła, edukacja
TESE descriptors: statistical analysis, educational research, research, school, education
  • Instytut Badań Edukacyjnych. (2010). Społeczeństwo w drodze do wiedzy. Raport o stanie edukacji 2010. Warszawa: Instytut Badań Edukacyjnych.