Tytuł badania: Aspiracje zawodowe rodziców w stosunku do własnych dzieci (raport z badań pilotażowych)
Projekt badawczy:
  • Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego
pokaż badania
Data: [2009]
Badacz: Waldemar Kozłowski, Ewa Matczak

Postawiono następujące pytania badawcze: jakie aspiracje zawodowe mają rodzice w stosunku do swoich dzieci (uczniów klas III szkół podstawowych); w jakim stopniu aspiracje zawodowe rodziców różnicuje ich miejsce zamieszkania, poziom wykształcenia oraz płeć dziecka; jakie osoby mają znaczący wpływ na dziecko. W badaniu pilotażowym zadano pytanie półotwarte. Posłużono się techniką ankiety. Przebadano 566 rodziców. Badanie pokazało, że rodzice najczęściej oczekują, aby ich dzieci wykonywały w przyszłości zawody: medyczne (25,2%), ekonomiczne i prawnicze (17,91%), politechniczne (16,34%), nauczycielskie (10,63%). Miejsce zamieszkania oraz wykształcenie rodziców mają wpływ na aspiracje rodziców względem dziecka. Opiekunowie z wyższym wykształceniem, zamieszkujący w miastach, chcieliby, żeby ich dzieci miały wysokie kwalifikacje i wykształcenie. Cechą najsilniej różnicującą preferencje rodziców okazała się płeć dziecka.

Deskryptory TESE: rodzice, dziecko, wybór szkoły, rodzina, szkoła podstawowa, płeć
TESE descriptors: parents, child, choice of school, family, primary school, gender
  • Kozłowski, W. i Matczak, E. (2011). Aspiracje zawodowe rodziców w stosunku do własnych dzieci (raport z badań pilotażowych). Pobrane z http://eduentuzjasci.pl/publikacje-ee-lista/2-uncategorised/860-lista-publikacji-w-projekcie-entuzjasci-edukacji.html