Tytuł badania: Porównanie wyników Europejskiego Badania Kompetencji Językowych i egzaminu gimnazjalnego z języków obcych
Projekt badawczy:
  • Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego
pokaż badania
Typ badania: międzynarodowe
Data: 2011
Badacz: Agata Gajewska-Dyszkiewicz, Filip Kulon, Katarzyna Paczuska

Celem badania była weryfikacja skuteczności pomiaru egzaminu gimnazjalnego (2011), skonfrontowanego z wynikami Europejskiego Badania Kompetencji Językowych (EBKJ) (2011). W badaniu przeanalizowano wyniki 3296 uczniów biorących udział w EBKJ. Pokazano współczynnik połączonych wyników uczniów przystępujących do egzaminu gimnazjalnego i biorących udział w EBKJ z tego samego przedmiotu (2709 uczniów). Analiza wyników testów pokazała m.in. rozkład gęstości prawdopodobieństwa dla wyników obu egzaminów. Analiza czynnikowa zilustrowała jednowymiarowość egzaminu gimnazjalnego. Badanie dowiodło, że rozkłady wyników w egzaminie gimnazjalnym i EBKJ nie odbiegają od siebie.

Deskryptory TESE: badania edukacyjne, edukacja, Europa, kompetencje językowe, kompetencje, język, język nauczania, gimnazjum, egzamin
TESE descriptors: educational research, education, Europe, language skills, competence, language, teaching language, lower secondary, examination
  • Kulon, F., Gajewska-Dyszkiewicz, A. i Paczuska, K. (2012). Porównanie wyników Europejskiego Badania Kompetencji Językowych i egzaminu gimnazjalnego z języków obcych. W: B. Niemierko i M.K. Szmigel (red.), Regionalne i lokalne diagnozy edukacyjne (s. 433-451). Kraków: Grupa Tomami.