Tytuł badania: Laboratorium Mikrobadań IBE
Projekt badawczy:
  • Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego
pokaż badania
Data: kwiecień 2012 – lipiec 2012
Badacz: Tomasz Kasprzak

Przedmiotem jakościowego badania była diagnoza nauczycielskich potrzeb w zakresie rozwoju kompetencji o charakterze badawczo-analitycznym, a także pozyskanie danych na temat działań w projekcie Laboratorium Mikrobadań IBE. Głównymi technikami badawczymi były: zogniskowane wywiady grupowe z nauczycielami (FGI) – łącznie 8 wywiadów, w każdym wzięło udział średnio po 6 respondentów (wywiady przeprowadzono w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Bydgoszczy), indywidualne wywiady pogłębione z dyrektorami szkół (IDI) – łącznie 16 wywiadów, analizy danych zastanych (dokumentacja dotyczyła działalności badawczej prowadzonej w szkole, np.: projektów badań nauczycieli czy planów nadzoru pedagogicznego). Łącznie przeanalizowano 118 różnych dokumentów. W badaniu zastosowano triangulację źródeł: danych, metod i perspektyw badawczych. Dzięki badaniu dokonano analizy m.in.: rozumienia pojęć związanych z prowadzeniem badań w szkołach, działalności analityczno-badawczej w szkołach, metod badawczych stosowanych przez nauczycieli, powodów podejmowania czynności badawczych. W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono m.in., że termin "mikrobadania" budzi wśród respondentów pozytywne skojarzenia i jest przez nich najczęściej definiowany jako: działania badawcze prowadzone w wąskim zakresie realizowane indywidualnie przez nauczycieli dla doskonalenia własnej pracy. Okazało się, że najczęstszą formą prowadzenia badań w szkołach są te przeprowadzane na poziomie całej szkoły. Główną metodologią wybieraną przez nauczycieli jest ta o charakterze ilościowym (dominuje wykorzystanie ankiet). Podstawową trudnością wśród nauczycieli w trakcie projektowania badań jest ich konceptualizacja. W szkołach nie praktykuje się zwyczaju zapoznawania rodziców i uczniów z wynikami przeprowadzonych badań. Problemem staje się także kwestia wykorzystania danych z badań przez szkołę. W raporcie opisano także wyniki badania uczestników I Kongresu Polskiej Edukacji na temat badań w szkole oraz wyniki badania Diagnoza zapotrzebowania dyrektorów szkół.

Deskryptory TESE: badania edukacyjne, nauczyciel, szkoła, dyrektor szkoły, ewaluacja
TESE descriptors: educational research, teacher, school, headteacher, evaluation
  • Kasprzak, T. (2013). Laboratorium Mikrobadań IBE. Pobrane z http://eduentuzjasci.pl/publikacje-ee-lista/2-uncategorised/860-lista-publikacji-w-projekcie-entuzjasci-edukacji.html