Tytuł badania: „Laboratorium myślenia”. Diagnoza umiejętności gimnazjalistów w zakresie przedmiotów przyrodniczych (2011)
Projekt badawczy:
  • Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2011
Typ badania: cykliczne
Data: 2011
Badacz: Irmina Buczek, Marcin Chrzanowski, Wojciech Grajkowski, Magdalena Grudniewska, Marcin Grynberg, Grzegorz Guziak, Jagna Hałaczek, Krzysztof Horodecki, Magdalena Kędziora, Bartosz Kondratek, Tomasz Nowacki, Dominik Nowakowski, Tomasz Opach, Barbara Ostrowska, Artur Pokropek, Urszula Poziomek, Lidia Setti, Krzysztof Spalik, Martyna Studzińska, Piotr Walicki

Przedmiot badawczy stanowiła diagnoza umiejętności gimnazjalistów w zakresie przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia) w kontekście podstawy programowej. Zaplanowano cztery cykle badania (w 2011, 2012, 2013 i 2014 roku). Zgodnie z założeniami w każdym cyklu weźmie udział 180 szkół (w każdej 2 oddziały na poziomie klasy pierwszej). Dobór próby ma charakter losowy. Do zebrania materiału wykorzystano specjalnie opracowany test kognitywny, w którego skład wchodziły zadania oraz kwestionariusz ucznia. Wyniki testu oceniono za pomocą KTT (klasycznej teorii testu). Wykorzystano także analizy: metodą IRT oraz zróżnicowanego funkcjonowania zadań DIF. Na podstawie uzyskanych danych z pierwszego cyklu stwierdzono, że 22% badanych uczniów zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem: gimnazjum, do którego uczęszczałaś/eś..., pomogło Ci rozwinąć umiejętność samodzielnego myślenia. Ponadto w biologicznej części testu okazało się, że trudność stanowiły zadania tzw. na przyporządkowanie, a także określanie związków przyczynowo-skutkowych. Jednym z problemów podczas wykonywania zadań z chemii było używanie nomenklatury i terminologii przedmiotowej. Poziom odczytywania i interpretacji wyników przedstawionych w teście z fizyki nie stanowił problemu dla badanych uczniów. W geograficznej części testu najtrudniejsze dla uczniów były zadania weryfikujące rozumowanie.

Deskryptory TESE: gimnazjum, uczeń, wiedza, umiejętności podstawowe, chemia, biologia, fizyka, geografia
TESE descriptors: lower secondary, pupil, knowledge, basic skills, chemistry, biology, physics, geography
  • Instytut Badań Edukacyjnych. (2012). Raport z badania „Laboratorium myślenia”. Diagnoza umiejętności gimnazjalistów w zakresie przedmiotów przyrodniczych. 2011. Pobrane z http://eduentuzjasci.pl/publikacje-ee-lista/raporty/162-raport-z-badania/laboratorium-myslenia/812-laboratorium-myslenia-raport-z-badania.html