Tytuł badania: Finansowanie i zarządzanie oświatą przez jednostki samorządu terytorialnego
Projekt badawczy:
  • Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego
pokaż badania
Data: wrzesień 2011 – marzec 2012
Badacz: Agnieszka Kopańska

Pilotażowe badanie eksploracyjne miało na celu weryfikację obszaru finansowania i zarządzania oświatą przez jednostki samorządowo-terytorialne. Badanie miało charakter jakościowy i ilościowy. W komponencie jakościowym zbadano 15 jednostek samorządu terytorialnego (JST). Zastosowano analizę dokumentacji oświatowej w obszarze zarządzania strategicznego i planowania budżetu. Przeprowadzono 53 indywidualne wywiady pogłębione IDI. Część ilościową zrealizowano w 49 JST (wywiad kwestionariuszowy wspomagany komputerowo CAPI). Wyniki badania pokazały ograniczone planowanie strategiczne w obszarze oświaty przez JST. Mimo to większość JST współpracowała z innymi samorządami w zakresie kształtowania usług w sektorze edukacyjnym na terenie danego samorządu. Decydentami w obszarze budżetowania oświaty okazali się głównie dyrektorzy placówek oświatowych, urzędnicy samorządowi, zarząd i rada JST.

Deskryptory TESE: finansowanie edukacji, zarządzanie, zarządzanie finansami, zarządzanie szkołą, polityka
TESE descriptors: financing of education, management, financial management, school management, politics
  • Kopańska, A. (red.). (2012). Finansowanie i zarządzanie oświatą przez jednostki samorządu terytorialnego. Pobrane z http://eduentuzjasci.pl/publikacje-ee-lista/2-uncategorised/860-lista-publikacji-w-projekcie-entuzjasci-edukacji.html