Tytuł badania: Aspiracje edukacyjne rodziców dzieci z klas III szkoły podstawowej
Projekt badawczy:
  • Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego
pokaż badania
Data: [2010]
Badacz: Waldemar Kozłowski, Ewa Matczak

Celami badania były pilotaż narzędzi oraz weryfikacja rodzicielskich aspiracji w stosunku do swoich dzieci, uczniów klas III szkoły podstawowej. Zastosowano technikę ankiety. W badaniu łącznie wzięło udział 566 rodziców (88,6% matek). Wyniki badania pokazały, że średnio co drugi rodzic (52,5%) marzy o wykształceniu wyższym lub lekarskim dla swojego dziecka. Analiza zależności aspiracji wykazała, że im wyższy poziom wykształcenia rodziców, tym wzrastają aspiracje edukacyjne względem ich dzieci. Aspiracje także są wyższe u mieszkańców miast. Płeć jest zmienną najsłabiej różnicującą badany obszar. Wyniki badania umożliwiły wyliczenie wskaźnika optymizmu edukacyjnego (np. wykształcenie wyższe, wskaźnik na poziomie 0,97). Do głównych działań podejmowanych przez rodziców w zakresie wspomagania osiągnięcia wymarzonego wykształcenia należą: kierowanie dziecka na zajęcia dodatkowe, np. językowe, pomaganie w nauce/sprzyjanie osiągnięciom szkolnym oraz rozwijanie zainteresowań poprzez aktywność dziecka (muzea, wycieczki itp.). 70% rodziców chciałoby, aby ich dziecko najpierw zdobyło najwyższe wykształcenie, a dopiero później postarało się o dobrą pracę i wysokie dochody.

Deskryptory TESE: rodzice, edukacja, wybór szkoły, dziecko, szkoła podstawowa
TESE descriptors: parents, education, choice of school, child, primary school
  • Kozłowski, W. i Matczak, E. (2012). Aspiracje edukacyjne rodziców dzieci z klas III szkoły podstawowej (raport z badań pilotażowych). Pobrane z http://eduentuzjasci.pl/publikacje-ee-lista/2-uncategorised/860-lista-publikacji-w-projekcie-entuzjasci-edukacji.html