BIBE
polski   english
Strona główna Instytut badań edukacyjnych
BIBE
Evidence Informed Policy
Zobacz również
Nasze strony
O pracowni

Zespół Pracowni BIBE zajmuje się przede wszystkim monitorowaniem i opracowaniem badań za lata 1989-2015 prowadzonych w zakresie szeroko pojętej edukacji.   >> więcej


napisz do nas
bibe@ibe.edu.pl
 
  poprzednie
następne  
 
Obserwuj
Tytuł badania: Zaufanie społeczeństwa do edukacji w Polsce i w krajach europejskich
Projekt badawczy:
  • Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego
pokaż badania
Instytucja:
Data: [2013]
Badacz: Zbigniew Sawiński
Abstrakt:

Celem badania było określenie uwarunkowań systemowych i indywidualnych zaufania społecznego do edukacji w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Główny problem badawczy brzmiał następująco: czy edukacja postrzegana jest przez pryzmat innych instytucji publicznych jako jedna z wielu agend mających na celu budowanie ładu społecznego, czy posiada własną, prawomocną pozycję, która sprawia, że może budzić zaufanie społeczne niezależnie od poziomu legitymizacji tychże instytucji? W analizie posłużono się przede wszystkim danymi z Europejskiego Sondażu Społecznego (2002, 2004, 2006, 2008, 2010), którym w pięciu edycjach objęto od 21 do 28 krajów, w tym Polskę uczestniczącą we wszystkich rundach badania. Wyniki analizy pozwoliły stwierdzić, że indeks legitymizacji (zaufanie społeczne do demokracji, gospodarki i rządu) był pochodną rozwoju i dobrobytu badanych krajów. Najwyższy wskaźnik legitymizacji uzyskały kraje skandynawskie, a następnie kraje Europy Zachodniej, niższy wskaźnik uzyskały kraje śródziemnomorskie, najniższy zaś – kraje Europy Wschodniej. Hierarchia krajów pod względem poziomu zaufania do edukacji pokrywała się z hierarchią pod względem zaufania do władzy. Analiza zmian, jakie zaszły w latach 2002-2010, pozwoliła jednak stwierdzić, że zaufanie do edukacji cechowało się pewną inercją w stosunku do zaufania do instytucji państwowych – spadek zaufania do edukacji był w wyniku ostatniego kryzysu nieco mniejszy i/lub opóźniony w stosunku do spadku zaufania do instytucji państwowych. Krajami, w których zaobserwowano największą nadwyżkę zaufania do edukacji, okazały się Finlandia i Polska. W Polsce tłumaczyć to można wysokimi aspiracjami edukacyjnymi społeczeństwa, przy czym twierdzenie takie wymagałoby bardziej szczegółowych analiz. Stwierdzono również, że w krajach, w których rodzice i wspólnoty lokalne mają realny wpływ na funkcjonowanie szkół (szczególnie w Belgii i w Holandii), zależność między zaufaniem do edukacji a zaufaniem do instytucji państwowych jest słabsza niż w pozostałych krajach. Ostatni wniosek z analiz najsilniej ujawnił się w Polsce – okazało się, że wykształcenie negatywnie przekładało się na zaufanie do edukacji.

Autorskie słowa kluczowe: edukacja, zaufanie społeczne, legitymizacja, Europejski Sondaż Społeczny
Author's Keywords: education
Deskryptory TESE: edukacja, system edukacji, zachowania społeczne, społeczeństwo, Europa, Polska, postawa
TESE descriptors: education, education system, social behaviour, society, Europe, Poland, attitude
Publikacje:
  • Sawiński, Z. (2013). Zaufanie społeczeństwa do edukacji w Polsce i w krajach europejskich. Edukacja, 2, 56-77.
 
Tagi
Ostatnie wyszukiwania
Wyszukane słowo Liczba odpowiedzi
 
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Baza Informacji o Badaniach Edukacyjnych została stworzona w ramach projektu "BADANIE JAKOŚCI I EFEKTYWNOŚCI EDUKACJI ORAZ INSTYTUCJONALIZACJA ZAPLECZA BADAWCZEGO"