Tytuł badania: Kluczowe dane dotyczące nauczycieli i dyrektorów szkół w Europie
Kolejne lata cyklu: 2009 2012 2013 2014
Typ badania: międzynarodowe, cykliczne
Data: 2013
Badacz:

Publikacja Eurydice stanowi część serii Kluczowe dane i przedstawia aktualną sytuację nauczycieli w 32 krajach, w tym we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, a także w Chorwacji, Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Turcji. W raporcie omówiono ścieżkę rozwoju zawodowego oraz warunki pracy nauczycieli i dyrektorów przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół średnich pierwszego i drugiego stopnia. Analizowane są również różne etapy doświadczeń zawodowych nauczycieli oraz kryteria osiągnięcia stanowiska dyrektora szkoły, sposoby zarządzania oraz obowiązki związane z kierowaniem szkołą. W raporcie uwzględniono takie cechy różnicujące warunki pracy nauczycieli i dyrektorów jak płeć, wymiar czasu pracy, wynagrodzenia, stosunek liczby nauczycieli do liczby uczniów itp. Wykorzystano dane ilościowe i jakościowe pochodzące z sieci Eurydice, Eurostatu, TALIS 2008, PISA 2009 i TIMSS 2011. Raport nawiązuje do wielu priorytetowych dziedzin współpracy europejskiej w obszarze edukacji i szkoleń – ET 2020. W większości krajów kształcenie nauczycieli odpowiada minimum czteroletniemu okresowi studiów licencjackich. W niewielu krajach stawiane są odrębne wymagania dotyczące dostępu do kształcenia w zawodzie nauczyciela. Kwalifikacje kadry kształcącej nauczycieli są zbliżone do kwalifikacji pozostałych nauczycieli akademickich. W połowie krajów europejskich nadal funkcjonują programy dla początkujących nauczycieli. Nauczyciele są częściej zatrudniani na podstawie umowy o pracę niż jako urzędnicy państwowi. Im wyższy jest poziom nauczania, tym mniej kobiet na stanowiskach nauczycielskich. Oficjalny wymiar czasu pracy nauczycieli nie różni się od wymiaru czasu pracy w innych zawodach. Szkoły są często zobowiązane do opracowania planów doskonalenia zawodowego swojej kadry nauczycielskiej. Minimalne zasadnicze wynagrodzenie nauczycieli jest zazwyczaj niższe niż wskaźnik PKB na jednego mieszkańca. W wielu krajach ubieganie się o stanowisko dyrektora szkoły wymaga podniesienia kwalifikacji. Zadania związane z zarządzaniem szkołą są często podzielone między członków kierownictwa szkoły.

Deskryptory TESE: nauczyciel, dyrektor szkoły, zawód nauczyciela, czas pracy nauczyciela, wynagrodzenie dyrektora szkoły, wynagrodzenie nauczyciela, liczba uczniów na jednego nauczyciela
TESE descriptors: teacher, headteacher, teaching profession, teacher working time, headteacher salary, teacher salary, student-teacher ratio
  • Eurydice. (2013). Key Data on Teachers and School Leaders in Europe. 2013 Edition. Eurydice Report. Pobrane z http://eacea.ec.europa.eu/education/eurydice/documents/key_data_series/151EN.pdf
  • Eurydice. (2013). Kluczowe dane dotyczące nauczycieli i dyrektorów szkół w Europie. Streszczenie. Pobrane z http://eurydice.org.pl/wp-content/uploads/2014/10/KDN_hihglights_PLa.pdf