Tytuł badania: Postawy młodzieży licealnej wobec moralności małżeńsko-rodzinnej
Data: 2012
Badacz: Urszula Dudziak

Analiza dotyczyła badań związanych z postawami młodzieży licealnej wobec moralności małżeńsko-rodzinnej. Wśród sformułowanych pytań badawczych znalazły się następujące: czy uczęszczająca na katechezę młodzież licealna akceptuje normy moralne regulujące życie seksualne i prokreacyjne; czy wystąpią różnice w akceptacji pięciu wybranych norm; czy pojawią się jakieś różnice w akceptacji norm moralnych wśród młodzieży licealnej ankietowanej w różnych latach. Analizowany materiał badawczy stanowiły wyniki czterech tur badań zrealizowanych w 1992, 2000, 2003 oraz 2007 roku. W sondażu diagnostycznym łącznie wzięło udział 419 uczniów trzecich klas liceum. Wykazano brak zmian w hierarchii norm moralnych w trakcie trwania pierwszych trzech tur badania. Natomiast podczas czwartej (2007 rok) odnotowano znaczny spadek akceptacji czystości przedmałżeńskiej, w związku z którym zmieniła ona miejsce z trzeciego na przedostatnie w systemie wartości uczniów. Najbardziej akceptowanymi normami okazały się wierność małżeńska oraz zakaz aborcji. Odsetek badanych uznających czystość przedmałżeńską za wartość wahał się od 6 do 33%. Stwierdzono ponadto niską i z upływem czasu malejącą akceptację nierozerwalności małżeństwa (w 1992 roku uznawana przez co czwartego licealistę, w 2000 i 2007 przez 11-12% ankietowanych). Najniżej w hierarchii norm moralnych uplasował się zakaz antykoncepcji (3%). Analiza materiału badawczego ujawniła ponadto osłabienie życia religijnego młodzieży, które wyrażało się w braku systematycznego uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej (w 2000 roku – 51%, w 2003 – 58%).

Autorskie słowa kluczowe: rodzina, aborcja, małżeństwo, normy moralne, współżycie przedmałżeńskie, antykoncepcja, zdrady, rozwody, katecheza, młodzież
Author's Keywords: family, abortion, marriage, moral norms, premarital sex, contraception, unfaithfulness, divorces, catechesis, young people
Deskryptory TESE: postawa, młodzież, szkoła średnia, zachowania, wychowanie moralne
TESE descriptors: attitude, youth, secondary school, behaviour, moral education
  • Dudziak, U. (2012). Postawy młodzieży licealnej wobec moralności małżeńsko-rodzinnej. Synteza oceniająca z badań empirycznych i postulaty pastoralne. Roczniki Nauk o Rodzinie, 4, 147-167.