Tytuł badania: Style spożywania alkoholu przez studentów lubelskich uczelni wyższych oraz ich opinie dotyczące wybranych aspektów problematyki alkoholowej
Data: [2008]
Badacz: Hanna Karakuła

Przedmiotem badania była analiza stylu spożywania alkoholu wśród osób studiujących na lubelskich wyższych uczelniach oraz poznanie opinii młodzieży akademickiej na temat problematyki regulacji prawnych związanych z alkoholem. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano autorską ankietę, o której wypełnienie poproszono 810 losowo wybranych osób w wieku od 21 do 24 lat (w tym 54,19% stanowiły kobiety, a 45,11% mężczyźni). Wśród badanych znaleźli się studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Medycznego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Przyrodniczego z takich wydziałów jak: psychologia – 120 osób, lekarski – 120 osób, budownictwo – 117 osób, ogrodnictwo – 118 osób, pedagogika – 112 osób, ekonomia – 112 osób, administracja – 111 osób. Na podstawie przeprowadzonego badania stwierdzono, że studenci nadmiernie spożywają alkohol, o czym świadczy odsetek osób przyznających się do upić amnestycznych (18%). Dodatkowo zanotowano istotne różnice pomiędzy mężczyznami i kobietami pod względem częstości występowania powyższego stanu upicia – wykazano, że doświadczyło go trzykrotnie więcej respondentów niż respondentek. Zgodnie z uzyskanym materiałem okazało się również, że co czwarty badany nie spożywał alkoholu w ciągu ostatniego miesiąca. Ujawniono ponadto różnice między poszczególnymi kierunkami studiów – studenci pedagogiki oraz ekonomii najczęściej nadużywali alkoholu. Największe ilości spożywali studenci drugiego i trzeciego roku studiów. Odnotowano także większą tolerancję wobec dopuszczalnego wieku pierwszego kontaktu z alkoholem wśród ankietowanych nadmiernie się upijających.

Autorskie słowa kluczowe: opinie, alkohol, studenci, style konsumpcji
Author's Keywords: opinions, alcohol, students, consumption patterns
Deskryptory TESE: student, szkolnictwo wyższe, szkoła wyższa, życie studenckie, zachowania społeczne, przepis, postawa
TESE descriptors: student, higher education, higher education, student life, social behaviour, regulation, attitude
  • Karakuła, H. (2009). Style spożywania alkoholu przez studentów lubelskich uczelni wyższych oraz ich opinie dotyczące wybranych aspektów problematyki alkoholowej. Roczniki Nauk o Rodzinie, 1, 257-275.