Tytuł badania: Stan świadomości nauczycieli i praktyka związana z reformą edukacyjną
Data: 2004 – 2008
Badacz: Janusz Bielski

Celem badania była analiza świadomości nauczycieli na temat reformowania systemu edukacji oraz ich stosunku do planowanych zmian. Hipoteza badawcza brzmiała: wprowadzana reforma edukacyjna w Polsce nie jest powszechnie akceptowana i nauczyciele nie są do niej dostatecznie dobrze przygotowani. Badanie prowadzono metodą sondażu diagnostycznego na terenie całego kraju wśród 316 nauczycieli wychowania fizycznego. Pytania badawcze zawarte w kwestionariuszu ankiety dotyczyły wiedzy (jej stopnia i źródeł) o reformie edukacyjnej, stosunku do wprowadzanych zmian, a także realizacji programu wychowania fizycznego, formy prowadzenia zajęć. Wyniki badania wskazały na niewystarczający poziom wiedzy nauczycieli wychowania fizycznego o przyczynach reformowania systemu oświaty w Polsce. Analiza wyników badania pokazała m.in., że co piąty nauczyciel nie udzielił żadnej odpowiedzi na pytanie o cel wprowadzenia nowej reformy (ponad 22%). Prawie połowa respondentów (49,37%) określiła swój poziom znajomości założeń reformy edukacyjnej jako pobieżny. Głównym źródłem wiedzy o reformie edukacyjnej okazały się szkolenia rady pedagogicznej (26,58%). Wśród pozytywów reformy w opinii badanych nauczycieli najczęściej powtarzającą się odpowiedzią była ta, która wskazywała na możliwośc wyboru odpowiedniego dla uczniów programu nauczania lub stworzenia autorskiego programu nauczania (prawie 18%). Do negatywnych aspektów zaliczono fakt niedostatecznych funduszy na wdrażanie dobrych założeń (11,39%). Co czwarty ankietowany wskazywał na potrzebę poprawy bazy materialnej szkół (do wychowania fizycznego) oraz zwiększenia środków finansowych na oświatę i wyposażenie szkół (26,58%).

Deskryptory TESE: reforma programu nauczania, reforma szkolnictwa, nauczyciel, etyka zawodowa, wychowanie fizyczne
TESE descriptors: curriculum reform, educational reform, teacher, professional code, physical education
  • Bielski, J. (2009). Stan świadomości nauczycieli i praktyka związana z reformą edukacyjną. Lider, 11, 4-9.