Tytuł badania: Ocena zagrożeń i oddziaływań profilaktycznych w opiniach młodzieży z Kielc
Data: luty 2008
Badacz: Krzysztof Gąsior

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy podatności kieleckiej młodzieży na uzależnienie od alkoholu oraz narkotyków, a także w celu analizy opinii badanych na temat przemocy i skuteczności programów profilaktycznych. Badaniem objęto 12 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – w tym pięć gimnazjów, trzy licea ogólnokształcące oraz cztrey szkoły zawodowe i techniczne. Dobór próby miał charakter celowy – kryteriami kwalifikującymi były położenie na terenie miasta oraz rodzaj szkoły. Próba liczyła 1013 uczniów klas drugich ze szkół gimnazjalnych (14-15 lat) i ponadgimnazjalnych (17-18 lat) (w ankiecie oceniającej programy profilaktyczne udział wzięło 1060 osób). 49,1% badanych stanowiły dziewczęta, 50,9% – chłopcy. 84,7% młodzieży wychowało się w rodzinie pełnej, 11,1% mieszkało tylko z matką, 2% – z ojcem, z innymi osobami – 2,2%. Wśród najbardziej popularnych zainteresowań uczniów znalazły się: sport (43,5%), gry komputerowe (38%), hobby (36%), czytanie (25%) oraz wyjścia ze znajomymi (11,7%). Do zebrania materiału badawczego zastosowano autorskie kwestionariusze ankiety. 93% badanych miało kontakt z alkoholem; inicjacja nastąpiła głównie w wieku 13-14 lat (32,8%). Zgodnie z udzielonymi odpowiedziami w ciągu ostatniego roku poprzedzającego badanie 50% ankietowanych spożywało alkohol ponad 10 razy (w tym ponad 20 razy – 38,4%); natomiast w miesiącu poprzedzającym ankietę do dwóch razy alkohol piło 32,2% uczniów, a 19,6% – więcej niż trzy razy. Spożycie przynajmniej 10 razy w ciągu ostatniego miesiąca zadeklarowało 8,6% respondentów. Rodzajem alkoholu, po który najczęściej sięgała młodzież, było piwo (45,8%), następnie wódka i inne alkohole (25,7%) oraz wino (7,9%). Do skutków spożywania alkoholu uczniowie najczęściej zaliczali odprężenie (55,3%), poczucie szczęścia (41,7%) lub zapomnienia (39,6%). 53,3% ankietowanych potwierdziło również, że ułatwiał kontakty, a 31,4% – że likwidował nudę. W przypadku narkotyków okazało się, że 23,1% uczniów przyznało się do próbowania marihuany, 7,1% – amfetaminy, 3,8% sięgnęło po leki uspakajające, 2,1% – po kokainę, 1,1% – po opiaty, a 2,6% – po inne narkotyki. 80% uczniów w okresie trwania ankiety nie korzystało z narkotyków (w ciągu ostatniego roku zażyło je 21,5% respondentów, w ciągu ostatniego miesiąca – 8,1%). Regularne stosowanie środków odurzających zadeklarowało 1,4% ankietowanych. 86,7% młodzieży potwierdziło, że czuje się bezpiecznie w szkole, chociaż 20,1% przyznało się do bycia ofiarą (przede wszystkim przemocy psychicznej – 19,6%, fizycznej – 14,2%). Zdaniem 20,7% uczniów zajęcia profilaktyczne były bardzo interesujące, ponad połowa (57,3%) uznała je za interesujące. Najczęstszą formą oddziaływania profilaktycznego, w którym uczestniczyli uczniowie, były warsztaty (42,8%) oraz pogadanki połączone z dyskusją (39,2%).

Deskryptory TESE: przemoc szkolna, narkomania, postawa, zachowania, uczeń, gimnazjum, szkoła średnia, profilaktyka
TESE descriptors: bullying, drug abuse, attitude, behaviour, pupil, lower secondary, secondary school, prevention
  • Gąsior, K. (2009). Ocena zagrożeń i oddziaływań profilaktycznych w opiniach młodzieży z Kielc. W: I. Pospiszyl (red.), Sukcesy i porażki poprawiania niepoprawnych (s. 115-126). Kielce: Wszechnica Świętokrzyska.