Tytuł badania: Stosunek do lekcji wychowania fizycznego a aktywność fizyczna w czasie wolnym gimnazjalistów w Rawiczu
Data: 2005
Badacz: Zofia Stolaś

Celem badania była odpowiedź, czy istnieje zależność między stosunkiem do lekcji wychowania fizycznego (WF) a aktywnością fizyczną (AF) w czasie wolnym gimnazjalistów. Do zebrania materiału badawczego posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankiety. Badaniem objęto 149 chłopców oraz 169 dziewcząt w wieku 15-16 lat mieszkających w Rawiczu. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że zdecydowanie więcej uczniów (53%) niż uczennic (16,6%) podejmowało aktywność fizyczną o odpowiedniej częstości (cztery razy i częściej). Wykazano również, że respondenci deklarujący pozytywny stosunek do lekcji WF-u częściej podejmowali aktywność fizyczną w czasie wolnym. Na podstawie zgromadzonego materiału odnotowano również, że najważniejszym motywem podejmowania pozaszkolnej aktywności fizycznej była zabawa (67,5% dziewcząt i 66,4% chłopców). W dalszej kolejności wskazywano utrzymanie kondycji (odpowiednio 62,7% i 55,0%) oraz poprawę zdrowia (45,6% i 43,0%). Do najbardziej lubianych form aktywności wśród dziewcząt zaliczono spacer (79,9%) i jazdę na rowerze (66,3%), natomiast wśród chłopców – gry zespołowe i także jazdę na rowerze (po 61,6%).

Autorskie słowa kluczowe: wychowanie fizyczne, aktywność fizyczna
Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, postawa wobec szkoły, zajęcia pozaszkolne, zajęcia rekreacyjne, pedagogika czasu wolnego, rozwój fizyczny
TESE descriptors: physical education, attitude towards school, out-of-school-hours provision, leisure activities, leisure education, physical development
  • Stolaś, Z. (2009). Stosunek do lekcji wychowania fizycznego a aktywność fizyczna w czasie wolnym gimnazjalistów w Rawiczu. Lider, 11, 24-26.