Tytuł badania: Diagnoza kompetencji gimnazjalistów : Matematyka (2012)
Kolejne lata cyklu: 2009 2011 2012 2013
Typ badania: cykliczne
Data: 13 listopada 2012 – 15 listopada 2012
Badacz:

Celem badania jest określenie poziomu kompetencji gimnazjalistów z poszczególnych przedmiotów nauczania, a także ewentualna korekta arkuszy egzaminacyjnych oraz opracowanie i udostępnienie nauczycielom i rodzicom narzędzi do pracy z uczniami. Test składał się z 23 zadań; za poprawne rozwiązanie wszystkich można było dostać maksymalnie 29 punktów. W teście wzięło udział 6356 uczniów (alfa Cronbacha 0,787). Średnia liczba zdobytych punktów wyniosła 12,03, przy odchyleniu standardowym 5,33 (w analogicznym badaniu przeprowadzonym rok wcześniej średnia wynosiła 12,04). Zdaniem uczniów zadania z matematyki były raczej trudne. 18 zadań gimnazjaliści ocenili jako trudne albo raczej trudne, a pięć pozostałych – jako łatwe. W badaniu uczestniczyły 82 wylosowane szkoły, z czego dwie – z dużego miasta – osiągnęły wyraźnie wyższe wyniki; szkoły te funkcjonowały przy renomowanych liceach ogólnokształcących. Okazało się, że zróżnicowanie wyników z matematyki było nieco mniejsze niż z pozostałych badanych przedmiotów nauczania. Na podstawie wyników diagnozy stwierdzono, że uczniowie jako łatwe oceniają te zadania, które znają z lekcji matematyki. Mimo to rozwiązania okazały się w dużej mierze błędne. Zadania zamknięte prawie nie miały opuszczeń albo wielokrotnych odpowiedzi – opuszczenia zależały od trudności zadania (dla zadań łatwych odsetek opuszczeń wyniósł od 0,5% do 0,6%).

Deskryptory TESE: matematyka, gimnazjum, egzamin, wiedza, kompetencje, bilans umiejętności
TESE descriptors: mathematics, lower secondary, examination, knowledge, competence, skills audit
  • Instytut Badań Edukacyjnych. (2013). Diagnoza kompetencji gimnazjalistów : Matematyka. Pobrane z http://eduentuzjasci.pl/pl/badania/110-badanie/412-diagnoza-kompetencji-gimnazjalstow.html?showall=&start=5