Tytuł badania: Czy warto urodzić się w styczniu? Wiek biologiczny a wyniki egzaminacyjne
Data: 2012
Badacz: Roman Dolata, Artur Pokropek

Wyniki badań międzynarodowych potwierdzają istnienie dwóch następujących tendencji związanych ze związkiem wieku biologicznego z osiągnięciami szkolnymi (Martin, 2009; Smith, 2009): zauważa się statystycznie istotną korelację między wiekiem a osiągnięciami szkolnymi w grupie uczniów zróżnicowanej ze względu na wiek biologiczny w zakresie 12 miesięcy (nabór grup zdefiniowanych przez rok kalendarzowy); różnice wiekowe z powodu przyspieszenia i opóźnienia startu oraz z braku promocji do kolejnej klasy wiążą się z późniejszymi osiągnięciami szkolnymi. W celu weryfikacji przede wszystkim pierwszej hipotezy przeanalizowano krajowe wyniki sprawdzianu w klasie szóstej szkoły podstawowej oraz egzaminu gimnazjalnego. Analizy miały charakter panelowy (podłużny). Przeprowadzono je na danych połączonych na poziomie indywidualnych wyników uczniowskich. Stworzono trzy panele: pierwszy to zestaw wyników egzaminu gimnazjalnego 2009 i wyników sprawdzianu 2006; drugi: wyniki egzaminu 2010 i sprawdzianu 2007; trzeci: wyniki egzaminu 2011 i sprawdzianu 2008. Usunięto wyniki uczniów młodszych i starszych od głównej kohorty wiekowej w danym panelu. Stwierdzono, że miesiąc życia oznaczał średni przyrost wyniku z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego o 0,10-0,14 punktu standardowego; przyrost ten, choć niewielki, miał znaczenie statystyczne. Podobna zależność między wiekiem a wynikiem z części matematyczno-przyrodniczej okazała się nieco mniejsza niż w przypadku części humanistycznej – przyrost wyniku wynosił 0,07-0,11 punktu. W przypadku sprawdzianu po klasie szóstej miesiąc życia przekładał się na wzrost wyniku o 0,22-0,25 punktu. Przedstawione zależności nie były związane z płcią oraz lokalizacją szkoły.

Deskryptory TESE: wiek, wiek wstępowania do szkoły, wiek umysłowy, postępy w nauce, niedostateczne osiągnięcia w nauce, egzamin, efekt uczenia się
TESE descriptors: age, school starting age, mental age, study progress, re-assessment, examination, learning outcome
  • Dolata, R. i Pokropek, A. (2012). Czy warto urodzić się w styczniu? Wiek biologiczny a wyniki egzaminacyjne. Pobrane z http://www.ptde.org/file.php/1/Archiwum/XVIII_KDE/XVIII%20KDE%20-%20referaty/Dolata%2CPokropek.pdf