Tytuł badania: Edukacja sportowa w Otwartych Obiektach Sportowych Warszawy
Typ badania: ewaluacyjne
Data: 2010
Badacz: Dorota Kamień

Celem badania była analiza świadomości uczniów uczestniczących w zajęciach Otwartych Obiektów Sportowych na temat możliwości rozwoju, jakie daje udział w programie OOS w Warszawie. Badanie przeprowadzono na grupie 1116 uczestników programu. Program Otwarte Obiekty Sportowe realizowało Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Za podstawowe narzędzie badawcze służył kwestionariusz ankiety. Pytania badawcze dotyczyły tematyki zajęć OOS. Najważniejsze poruszane zagadnienia: zainteresowania sportowe uczniów, oczekiwania wobec zajęć, świadomość młodzieży na temat możliwości rozwoju osobistego, możliwego dzięki udziałowi w OOS. Wyniki badań opracowano w sposób ilościowy i przedstawiono na wykresach z podziałem na poszczególne dzielnice Warszawy. Na podstawie wyników badania ustalono, że w zajęciach uczestniczyła zróżnicowana liczba dziewcząt i chłopców (zależnie od dzielnicy). Najczęściej to uczniowie dominowali liczbowo w grupach osób ćwiczących, poza zajęciami w dzielnicach: Bielany, Bemowo, Białołęka, Targówek, Ursynów, Wawer i Żoliborz, w których uczestnictwo dziewcząt wynosiło 50%-60%. Najliczniejszą grupę ćwiczących tworzyły osoby w wieku od 11 do 16 lat. Do ulubionych form aktywności w ramach zajęć uczniowie zaliczyli ćwiczenia zespołowe i gry zespołowe.

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, zajęcia pozalekcyjne, zajęcia pozaszkolne, młodzież, rozwój fizyczny, ocena uczących się
TESE descriptors: physical education, supervised study, out-of-school-hours provision, youth, physical development, evaluation of students
  • Kamień, D. (2011). Edukacja sportowa w Otwartych Obiektach Sportowych Warszawy. Lider, 7-8. Pobrane z http://www.lider.szs.pl/biblioteka/download.php?plik_id=1581&f=artykul_1581.doc