Tytuł badania: Normy etyczne, jakich powinien przestrzegać pracownik w opinii polskiej i norweskiej młodzieży szkół średnich
Typ badania: międzynarodowe
Data: 2006 – 2008
Badacz: Barbara Ober-Domagalska

Badanie zrealizowano w ramach większego projektu, dotyczącego licealistów w Polsce i Norwegii. Celem badania było określenie i porównanie opinii młodzieży polskiej i norweskiej o normach, jakie powinny być przestrzegane przez każdego pracownika. Wykorzystano autorski kwestionariusz ankiety Moje opinie o zasadach, jakich powinien przestrzegać każdy pracownik. Badaniem objęto młodzież w wieku 16-19 lat uczęszczającą do różnego rodzaju szkół średnich w Polsce (N = 1360) i Norwegii (N = 900). Polska młodzież bardziej akceptowała dawanie przez pracownika prezentów niż ich otrzymywanie. W Norwegii tendencja ta okazała się odwrotna. Zdaniem młodzieży nie powinno się zakazywać rozmów na temat pracy poza miejscem pracy (przy czym polska młodzież miała kłopot z jednoznaczną odpowiedzią), a tego typu zakazy uważano za naruszenie swobód obywatelskich. Norwedzy częściej niż Polacy akceptowali rozmowy na temat pracy z osobami kompetentnymi, rzadziej zaś z rodziną. Młodzi Polacy mieli w stosunku do pracowników większe oczekiwania wobec poszanowania własności firmy niż młodzi Norwedzy. Ci ostatni częściej akceptowali wynoszenie materiałów biurowych z pracy do domu. Obie grupy badanych uważały jednak, że nie należy w zbyt wielkim stopniu wykorzystywać materiałów biurowych. W zakresie korzystania z samochodów i telefonów służbowych Polacy częściej uważali, że o rzeczy firmy należy dbać jak o swoją własność. Młodzież była generalnie przeciwna kontroli komputerów służbowych, przy czym Norwedzy częściej akceptowali ściąganie plików z internetu. Polacy z kolei częściej oczekiwali od pracowników przestrzegania norm obyczajowych w zakresie korzystania ze stron poświęconych hazardowi lub erotyce. Częściej też uważali, że korzystanie z komunikatorów internetowych w czasie pracy powinno być zakazane. Młodzież obu nacji częściej opowiadała się za wyrzuceniem niekulturalnego pracownika z pracy niż za skierowaniem go na szkolenie, przy czym decyzję o wyrzuceniu pracownika z większą pewnością podjęliby Polacy. Polska młodzież bardziej ceniła lojalność wobec firmy i częściej akceptowała zakaz pracy u konkurencji. Zarówno Norwedzy, jak i Polacy dopuszczali możliwość jednoczesnej pracy w dwóch konkurencyjnych firmach w przypadku trudnej sytuacji finansowej pracownika. Badani nie akceptowali przychodzenia do pracy na kacu, przy czym Polacy byli bardziej skłonni zaakceptować takie zachowanie. Częściej akceptowali również picie alkoholu w pracy i możliwość legalności zażywania narkotyków, przy czym ogółem młodzież była temu przeciwna.

Deskryptory TESE: Norwegia, Polska, młodzież, szkoła średnia, postawa, praca, regulamin wewnętrzny, zachowania
TESE descriptors: Norway, Poland, youth, secondary school, attitude, labour, internal regulation, behaviour
  • Ober-Domagalska, B. (2008). Normy etyczne, jakich powinien przestrzegać pracownik – w opinii polskiej i norweskiej młodzieży szkół średnich. Kultura i Edukacja, 4, 88-102.