Tytuł badania: Normy kultury w świadomości studentów i ich funkcja wychowawcza
Data: [1991]
Badacz: Tadeusz Strawa

Celem badań było uzyskanie informacji, jakie normy kultury są uświadamiane przez studentów, i określenie, jaki jest zakres treściowy tych norm. Badaniem objęto 234 studentów Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Uzyskany materiał pozwolił na wyodrębnienie czterech głównych norm kultury, występujących w świadomości młodzieży akademickiej: 1. Normy kultury studenckiej dotyczące powinności moralnych – łączone są przez badanych z: uczciwością w określaniu dorobku kultury oraz jego ocenie; tolerancją w zakresie kultury; wolnością od posłuszeństwa w obyczajowości studenckiej; współdziałaniem w zakresie etyki studenckiej; przestrzeganiem zasad etyki w stanowieniu i wykorzystaniu wartości kultury; swobodną działalnością różnych orientacji społecznych, wyznaniowych itp. w zakresie kultury. 2. Normy kultury studenckiej dotyczące powinności estetycznych – łączone są z: poznawaniem wartości piękna; tworzeniem wartości (np. poprzez ubiór, wygląd zewnętrzny); przekazywaniem, utrwalaniem i upowszechnianiem kultury; dyfuzją wartości sztuki w różnych dziedzinach życia. 3. Normy kultury studenckiej dotyczące powinności intelektualnych – łączone są z: intelektualną wielością argumentacji zjawisk i faktów kultury; stosowaniem symbolicznego określenia kultury; prezentowaniem wysokiej wiedzy o kulturze. 4. Normy kultury studenckiej dotyczące powinności społecznych – łączone są z: komunikacją kulturową w środowisku; prezentowaniem zachowań charakterystycznych dla społeczności studenckiej. Przedstawiony zakres merytoryczny, określony na podstawie badań studentów jednego wydziału, może podlegać znacznemu uogólnieniu. Zgromadzony materiał pozwala na stwierdzenie, że są pewne grupy norm charakterystyczne dla całej społeczności studenckiej, ale są również takie normy, które odnoszą się tylko do określonego wydziału czy grupy studenckiej.

Deskryptory TESE: kultura, postawa, zachowania społeczne, student, życie studenckie
TESE descriptors: culture, attitude, social behaviour, student, student life
  • Strawa, T. (1992). Normy kultury w świadomości studentów i ich funkcja wychowawcza. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego: Prace Instytutu Pedagogiki i Psychologii, 19, 59-62.