Tytuł badania: Zmiany w rozpowszechnieniu używania substancji psychoaktywnych wśród gimnazjalistów w latach 2001-2005. Zagadkowe wyniki w Iławie
Projekt badawczy:
  • Rozpowszechnienie używania substancji psychoaktywnych wśród młodzieży gimnazjalnej w Iławie
pokaż badania
Typ badania: ewaluacyjne
Data: 2001 – 2005
Badacz: Krzysztof Bobrowski

Celem badania było porównanie rozpowszechnienia stosowania substancji psychoaktywnych wśród uczniów gimnazjum w Iławie w 2005 roku w stosunku do 2001 roku. Jedno z pytań badawczych brzmiało: czy w okresie czterech lat, pomiędzy 2001 a 2005 rokiem, zmieniły się istotnie wskaźniki, opisujące rozpowszechnienie używania tytoniu, alkoholu i narkotykow wśród uczniów klas pierwszych i trzecich iławskich gimnazjów? Przeprowadzenie badania było możliwe dzięki porozumieniu o współpracy, zawartym pomiędzy Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie a Urzędem Miasta w Iławie, który sfinansował przedsięwzięcie w ramach środków budżetowych. Badanie składało się z dwóch etapów. W pierwszym (2001) przebadano 963 uczniów pierwszych i trzecich klas gimnazjów w Iławie. W drugim (2005) przebadano 878 gimnazjalistów z klas pierwszych i trzecich ze szkół w Iławie. Respondenci odpowiadali na pytania zawarte w ankietach, które dystrybuowali do szkół powołani i przeszkoleni w tym celu wolontariusze – studenci zaangażowani w działania Biura Pełnomocnika Burmistrza Iławy ds. Rodziny, Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień. Narzędziem badawczym był kwestionariusz składający się z dwóch ankiet: NAN (kontakty gimnazjalistów ze środkami psychoaktywnymi); PIWO–WINO–WÓDKA (spożywanie alkoholu). Wyniki badania (opracowane na podstawie analiz statystycznych) wskazują na spadek częstotliwości sięgania przez iławskich gimnazjalistów po środki psychoaktywne (papierosy, narkotyki, alkohol).

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, używanie substancji psychoaktywnych, trendy
Author's Keywords: youth, psychoactive substance use, trends
Deskryptory TESE: młodzież, narkomania, dziecko zagrożone, profilaktyka, edukacja zdrowotna, resocjalizacja, złe sprawowanie
TESE descriptors: youth, drug abuse, child at risk, prevention, health education, correctional education, misconduct