Tytuł badania: Pracodawcy a podnoszenie kompetencji zawodowych pracowników. Szkolenia i inne formy podnoszenia jakości zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach
Projekt badawczy:
  • Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy
Data: kwiecień 2010
Badacz: Maciej Frączek, Jarosław Górniak, Magdalena Jelonek, Karolina Keler, Seweryn Krupnik, Norbert Laurisz, Stanisław Mazur, Barbara Worek

Badanie sondażowe przeprowadzono na potrzeby projektu Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy na próbie 2530 przedsiębiorstw. 1549 przedsiębiorstw znajdowało się na liście członkowskiej organizacji Pracodawcy RP, a 981 wylosowano z rejestru przedsiębiorstw GUS-u. W niniejszej analizie autorzy odwołują się sporadycznie – w celach porównawczych – do badania Ustawiczne szkolenie zawodowe w przedsiębiorstwach (przeprowadzonego przez Eurostat; Continuing Vocational Training Survey, CVTS). W badaniu Ustawiczne szkolenie... Polska zajęła 24. miejsce na 27 krajów – pod względem zaangażowania przedsiębiorstw w rozwój zawodowy zatrudnionych w nich pracowników. Większe zaangażowanie prezentują pracodawcy Wielkiej Brytanii, Danii, Czech, Słowacji, Rumunii itd. Nieco ponad 50% firm podjęło w 2009 roku działania na rzecz rozwoju swoich kadr. W pozostałych przedsiębiorstwach pracownicy mogli szkolić się incydentalnie, na stanowisku pracy, gdy pracownik uczy się od bardziej doświadczonych kolegów. W doskonalenie zawodowe pracowników inwestowały przede wszystkim przedsiębiorstwa duże, z dominującym kapitałem publicznym albo przedsiębiorstwa z główną siedzibą poza granicami Polski. Największe koszty doskonalenia zawodowego przypadające na jedną osobę zatrudnioną są najwyższe w przedsiębiorstwach mikro, a najniższe w przedsiębiorstwach dużych. Najniższy odsetek pracodawców szkolących swoich pracowników był w regionie wschodnim. Wśród form doskonalenia kompetencji zawodowych pracowników dominowały szkolenia, przede wszystkim zewnętrzne. Dla przedsiębiorstw dużych typowe były – poza szkoleniami – dofinansowanie do studiów, ocena kompetencji pracowników, indywidualne plany rozwojowe. Najczęściej organizowano szkolenia dotyczące prawa i zagadnień z nim związanych.

Deskryptory TESE: kompetencje, praca, pracodawca, pracobiorca, doskonalenie zawodowe w toku pracy, kwalifikacje zawodowe
TESE descriptors: competence, labour, employer, employee, in-service training, vocational qualification
  • Frączek, M. i in. (bdw). Pracodawcy a podnoszenie kompetencji zawodowych pracowników. Szkolenia i inne formy podnoszenia jakości zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach. Pobrane z http://www.obserwatorium.pracodawcyrp.pl/images/Raporty/Raport_VII.pdf