Tytuł badania: Patologie społeczne młodzieży
Data: [2009]
Badacz: Ewa Sowa

Badanie przeprowadzono w celu analizy czynników występowania patologii społecznych wśród młodzieży. Próbę badawczą stanowili pedagodzy szkolni, przedstawiciele policji, pracownik Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracownicy barów oraz 100 uczniów z liceum ogólnokształcącego (uczestnicy badania byli mieszkańcami siedmiotysięcznego miasta w województwie pomorskim). Spożyciu alkoholu przez nieletnich sprzyjają łatwość dostępu i chęć wzbogacenia się sprzedających. Zgodnie z odpowiedziami respondentów w środowisku lokalnym istnieje trend codziennego spożywania alkoholu w pobliżu miejsc, gdzie można go kupić. Na pytanie o powody sięgania po alkohol i papierosy oraz używania wulgaryzmów przez młodzież badani wskazali m.in. niewłaściwe wzorce postępowania wynoszone z domu rodzinnego; 32% ankietowanych wybrało odpowiedź aby uczcić okazję, 20% – bo lubię, smakuję mi, 19% – dla towarzystwa, 9% – dla zabawy, humoru, relaksu, 9% – ponieważ jest impreza, dyskoteka, 7% – aby zapomnieć o problemach, codzienności itd., 4% – dla rozluźnienia, lepszego samopoczucia. Ponadto wykazano, że wśród powodów zażywania narkotyków 20% respondentów wskazało aby się fajnie poczuć, 20% – chęć spróbowania, 20% – są mniej szkodliwe niż alkohol, 40% – ponieważ jest impreza, dla zabawy. Ujawniono także motywację palenia papierosów – 25% młodzieży odpowiedziało, że papierosy są dobre na stres, 22% deklarowało, że lubi palić, 16% nie wiedziało, dlaczego to robi, 16% przyznało się do nałogu, 11% paliło dla towarzystwa, 6% motywowało palenie imprezą, natomiast 4% – sytuacją rodzinną (w rodzinie wszyscy palą).

Deskryptory TESE: narkomania, postawa, zachowania społeczne, zachowania, młodzież, szkoła średnia
TESE descriptors: drug abuse, attitude, social behaviour, behaviour, youth, secondary school
  • Sowa, E. (2009). Patologie społeczne młodzieży. Wychowawca, 12, 22-23.