Tytuł badania: Podręczniki multimedialne w polskich szkołach. Raport z badania
Data: 2013
Badacz: Barbara Giża, Adam Makowski, Marlena Plebańska, Ewa Stolarczyk, Michalina Tomaszewska

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy sposobów kształcenia multimedialnego w polskich szkołach na przykładzie e-podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (stan na 14.02.2013). Wśród badawczych celów szczegółowych sformułowano następujące: 1) Analiza dostępnych na rynku edukacyjnych podręczników multimedialnych. 2) Przygotowanie wniosków do budowy e-podręcznika. 3) Analiza dostępnych na świecie rozwiązań w kontekście budowy e-podręcznika i na ich podstawie przygotowanie modelu e-podręcznika w projekcie. Analizie poddano 25 e-podręczników do kształcenia ogólnego (w badaniu nie uwzględniono podręczników do języków obcych, a także e-booków). Wśród przyjętych kryteriów analitycznych znalazły się m.in. takie jak: obsługa, kompozycja treści, warstwa tekstowa, graficzna, dźwiękowa, multimedialna oraz interaktywna, fabularyzacja, komunikacja, raportowanie, ćwiczenia, teksty czy elementy dodatkowe. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że wszystkie e-podręczniki miały interaktywny spis treści, dopuszczający skokowe przenoszenie się na dowolną stronę e-podręcznika; 80% miało opcję notatek własnych, a 90% – możliwość ich wykonania. Wykazano również, że połowa spośród analizowanych e-podręczników zawierała proste elementy pracy z interaktywnym tekstem. Ponadto w przypadku 80% e-podręczników stwierdzono małą różnorodność multimediów, dodatkowo zwrócono uwagę na brak nagrań z ekspertami dziedzinowymi we wszystkich analizowanych e-podręcznikach. Okazało się również, że tylko jeden e-podręcznik zapewniał monitorowanie osiągnięć szkolnych ucznia.

Deskryptory TESE: użytkowanie komputerów, komputer, technologia informacyjno-komunikacyjna, efekt uczenia się, uczenie się, podręcznik, szkoła, program nauczania
TESE descriptors: computer usage, computer, ICT, learning outcome, learning, textbook, school, curriculum
  • Plebańska M., Giża, B., Makowski, A., Stolarczyk, E. i Tomaszewska, M. (2013). Podręczniki multimedialne w polskich szkołach. Raport z badania. Warszawa: Ośrodek Rozwoju Edukacji.