Tytuł badania: O prognozowaniu twórczości w dzieciństwie. Twórcze przedszkolaki 12 lat później
Data: 1997 – 2003
Badacz: Dorota Kubicka

Badanie podłużne miało na celu weryfikację wartości prognostycznej narzędzia badawczego własnej konstrukcji przeznaczonego do pomiaru strategii twórczych. Badanie przeprowadzono w dwóch etapach: w pierwszym (1997) pomiarem objęto 120 dzieci w wieku 3-6 lat, w drugim (2003) przebadano ponownie 18 osób z pierwotnej próbki. Z badanymi przeprowadzono dodatkowo wywiady na temat faktów i elementów znaczących z punktu widzenia postawy twórczej zarówno w wieku przedszkolnym, jak i w okresie dorastania. Wyniki badania pozwoliły wyróżnić uwarunkowania wartości prognostycznej skonstruowanego narzędzia do pomiaru twórczych zdolności. W świetle wyników niezbędne okazało się bardziej dynamiczne i złożone podejście do diagnozowania zdolności twórczych dzieci w celu określenia mechanizmów rozwijania się tych zdolności. Badaczka sformułowała również ostrzeżenie przed próbami diagnozowania zdolności twórczych dzieci jedynie za pomocą prostych testów „papier-ołówek”.

Autorskie słowa kluczowe: autyzm, stres, rodzice, terapia behawioralna, percepcja doświadczeń rodzicielskich
Author's Keywords: stress, parents
Deskryptory TESE: uzdolniony, uzdolniony uczeń, zajęcia twórcze, psychologia, rozwój dziecka
TESE descriptors: gifted, gifted pupil, creative activities, psychology, child development
  • Kubicka, D. (2011). O prognozowaniu twórczości w dzieciństwie. Twórcze przedszkolaki 12 lat później. Psychologia Rozwojowa, 16, 73-87.