Tytuł badania: Determinanty wyboru zawodu, poziom aspiracji oraz plany na przyszłość studentów kierunku lekarskiego i pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Data: [2011]
Badacz: Monika Cholewska, Elżbieta Krajewska-Kułak, Ewa Kropiwnicka, Anna Orzechowska

Celem badania było rozpoznanie uwarunkowań wyboru zawodu oraz określenie aspiracji i chęci konstytuowania nauki wśród studentów kierunku lekarskiego i pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Sondażem diagnostycznym z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety własnej konstrukcji objęto 320 osób. Ponad połowa (53,8%) studentów uwzględnionych kierunków posiadała powiązania ze środowiskiem medycznym. 97,5% studentów kierunku lekarskiego i 81,3% studentów pielęgniarstwa zadeklarowało, że obrane studia są zgodne z ich zainteresowaniami. Odpowiednio 86,3% i 71,3% stwierdziło, że wybór studiów był ich samodzielnym wyborem. 30,6% studentów podjęło wcześniej próbę dostania się na inny kierunek studiów. 99,4% studentów kierunku lekarskiego i 88,8% studentów pielęgniarstwa planowało w przyszłości pracę w zawodzie. W wyborze kierunku studiów najbardziej pomocna okazała się szkoła (kierunek lekarski – 67,5%, kierunek pielęgniarski – 60%), następnie doradca zawodowy (odpowiednio 61,7%, 30%) i rodzice/rodzina (61,3%, 45,6%). Zdaniem badanych o wyborze zawodu powinny decydować w pierwszej kolejności zainteresowania, następnie cechy charakteru oraz predyspozycje i zdolności, system wartości życiowych, bardzo dobre wyniki w nauce, osiągnięcia szkolne oraz wcześniej nabyte umiejętności. Na wybór kierunku kształcenia wpływała z kolei przede wszystkim chęć pracy z ludźmi. 72,5% studentów kierunku lekarskiego i 66,9% studentów pielęgniarstwa planowało pozostać w kraju po zakończeniu studiów. Odpowiednio 78,1% i 72,5% chciało kontynuować po studiach pracę naukową. Tylko 26,9% i 6,9% badanych udzielało się w kołach naukowych i organizacjach studenckich. Ten sam kierunek studiów wybrałoby ponownie 93,1% studentów kierunku lekarskiego i 66,9% studentów pielęgniarstwa.

Autorskie słowa kluczowe: wybór zawodu, aspiracje
Author's Keywords: aspirations
Deskryptory TESE: medycyna człowieka, postawa, wybór kierunku kształcenia zawodowego, wybór studiów, efekt uczenia się, doradca, szkoła średnia, szkoła wyższa, student
TESE descriptors: human medicine, attitude, choice of training, choice of studies, learning outcome, guidance officer, secondary school, higher education, student
  • Kropiwnicka, E., Orzechowska, A., Cholewska, M. i Krajewska-Kułak, E. (2011). Determinanty wyboru zawodu, poziom aspiracji oraz plany na przyszłość studentów kierunku lekarskiego i pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Problemy Pielęgniarstwa, 19(1), 70-80.