Tytuł badania: Aspiracje życiowe młodzieży polskiej i Polonii kanadyjskiej u progu XXI wieku
Typ badania: międzynarodowe
Data: 2005 – 2006
Badacz: Jan Ostojski

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy planów na przyszłość młodzieży w perspektywie porównawczej grupy polskiej oraz kanadyjskiej (pytania badawcze dotyczyły m.in. wartości zawodowych, cenionych cech osobowości, aspiracji i wartości moralnych czy zjawisk społecznych, które mogą wpłynąć na nastroje respondentów). Badanie przeprowadzono w dwóch etapach: pierwszy w Calgary oraz drugi w Krakowie. Do zebrania materiału badawczego zastosowano kwestionariusz ankiety, a także analizę dokumentów. W badaniu wzięło udział 189 osób z Krakowa oraz 189 z Calgary (doboru próby dokonano za pomocą metody kwotowej). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że najważniejsze dla badanej młodzieży, niezależnie od kraju zamieszkania, były takie wartości jak dążenie do założenia rodziny, miłość, spokój, bezpieczeństwo oraz przyjaźń. Wykazano również, że większość respondentów preferowała pracę interesującą i satysfakcjonującą, jednocześnie przynoszącą wysokie dochody. Polacy częściej niż Kanadyjczycy aspirowali do dobrze płatnej pracy. Do najczęściej cenionych wartości zawodowych zaliczono: rzetelność, sprawność działania oraz pracowitość i obowiązkowość. Ankietowani realizację własnych planów uzależniali przede wszystkich od chęci, wytrwałości charakteru oraz osiągnięć szkolnych. Zaobserwowano, że młodzież kanadyjska częściej niż polska liczyła na pomoc i życzliwość innych.

Deskryptory TESE: planowanie, młodzież, wartości obywatelskie, praca, kariera szkolna, kariera zawodowa, efekt uczenia się
TESE descriptors: planning, youth, civic values, labour, school career, career, learning outcome
  • Ostojski, J. (bdw). Aspiracje życiowe młodzieży polskiej i Polonii kanadyjskiej u progu XXI wieku. Pobrane z http://pbc.up.krakow.pl/Content/1203/Aspiracje.pdf