Tytuł badania: Aspiracje życiowe młodzieży
Data: luty 2001
Badacz: Henryk Porożyński

Celem badania było poznanie aspiracji edukacyjnych i zawodowych młodzieży oraz ich uwarunkowań środowiskowych. W badaniu zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, którym objęto 120 uczniów klas maturalnych w słupskich liceach ogólnokształcących, w tym 86 dziewcząt. Większość badanych była pochodzenia inteligenckiego (55,4%), ich rodzice posiadali najczęściej wykształcenie średnie (43,1%) i wyższe (36,9%). 49,2% uczniów wychowywało się w rodzinach dwudzielnych. 69,2% badanych określało swoje warunki materialne jako dobre, a 21,5% jako bardzo dobre. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że w systemie wartości młodzieży licealnej dominowała rodzina (23%), następnie wiedza i wykształcenie (17,3%) oraz zdrowie (15,4%). Na dalszych miejscach znalazły się takie wartości jak dobry zawód (13,5%), miłość (10,6%) i pieniądze (7,7%). Najrzadziej wskazywano wolność i uczciwość (po 2,9%) oraz spokój (1,9%). 90% młodzieży planowało kontynuowanie nauki na dziennych studiach magisterskich (90%). Na pierwszym miejscu w hierarchii prestiżu zawodów znalazł się lekarz (31,6%), następnie naukowiec (23,3%), na trzecim miejscu zaś prawnik (15%). Najniżej ceniono takie zawody jak oficer Wojska Polskiego, ochroniarz czy celnik. Wśród czynników wywierających wpływ na plany edukacyjne i zawodowe młodzieży znalazły się rodzina, szkoła, grupa rówieśnicza, środki masowego przekazu oraz sytuacja społeczno-polityczna i gospodarcza kraju.

Deskryptory TESE: młodzież, kariera szkolna, kariera zawodowa, wybór kierunku kształcenia zawodowego, wybór studiów, wybór szkoły, szkoła średnia
TESE descriptors: youth, school career, career, choice of training, choice of studies, choice of school, secondary school
  • Porożyński, H. (2001). Aspiracje życiowe młodzieży. Edukacja, 4, 60-66.