Tytuł badania: Aspekty prawne i organizacyjne zapewniania obiektywizmu egzaminowania zewnętrznego
Data: 2002 – 2005
Badacz: Jolanta Czarnotta-Mączyńska

Cele badania to m.in.: monitorowanie działań OKE dotyczących przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, zgromadzenie informacji mających ułatwić CKE podejmowanie decyzji związanych z koordynacją działań poszczególnych OKE, wykazanie ewentualnych przypadków nieuczciwości egzaminacyjnej uczniów. Do zebrania materiału wykorzystano metody obserwacji uczestniczącej, ankiety audytoryjnej, wywiadu, analizy danych zastanych oraz analizy dokumentów (analizie poddano m.in. przygotowane przez Pacownię/Wydział Badań i Ewaluacji CKE raporty z poszczególnych badań ewaluacyjnych; sprawozdania z organizacji i przebiegu egzaminów składane co roku przez CKE ministrowi edukacji narodowej czy sprawozdania OKE z organizacji i przebiegu sprawdzianu oraz egzaminów przekazane CKE w 2003, 2004 i 2005). W niemal wszystkich szkołach odpowiednio zadbano o zabezpieczenie zestawów egzaminacyjnych przed nieuprawnionym ujawnieniem (w 2003 roku odnotowano w 10 szkołach podstawowych i 23 gimnazjach budzące zastrzeżenia przechowywanie arkuszy). Ponadto najczęściej występującą nieprawidłowością w wypełnianiu i kodowaniu arkuszy egzaminacyjnych okazał się brak kodu ucznia na arkuszu i/lub karcie odpowiedzi. Wykazano również, że egzaminatorzy części matematyczno-przyrodniczej o wiele częściej zgłaszali podejrzenia o niesamodzielności uczniów niż egzaminatorzy części humanistycznej i sprawdzianu. Z kolei w przypadku egzaminu maturalnego w 2005 roku zastrzeżenia co do uczciwości uczniów miało 13% z 1047 ankietowanych. Analiza danych wykazała, że wątpliwości najczęściej zgłaszano z terenu OKE w Łodzi (16,5%), Poznaniu (15,2%), Łomży (14,6%) i we Wrocławiu (14,1%). Wśród przesłanek, na podstawie których egzaminatorzy podejrzewali niesamodzielność pracy uczniów, najczęściej wskazywano powtarzające się takie same błędy w kolejnych kartach egzaminacyjnych. Dodatkowo ujawniono, że egzaminatorom najwięcej problemów przysparzały interpretowanie rozwiązań zadań otwartych, które nie występowały w schemacie odpowiedzi, oraz nieczytelne pismo uczniów.

Deskryptory TESE: proces uczenia się, egzamin, egzamin końcowy, komisja egzaminacyjna, efekt uczenia się, organizacja
TESE descriptors: learning process, examination, final examination, board of examiners, learning outcome, organisation
  • Czarnotta-Mączyńska, J. (2006). Aspekty prawne i organizacyjne zapewniania obiektywizmu egzaminowania zewnętrznego. Raport WBiE CKE z monitoringu systemu egzaminowania w latach 2002-2005. Egzamin Biuletyn Badawczy, 7, 104-144.