Tytuł badania: Dopalacze wśród młodzieży przemyskich szkół średnich
Data: 17 listopada 2010 – 12 stycznia 2011
Badacz: Marek Motyka

W badaniu poświęconym postawom młodzieży wobec dopalaczy posłużono się metodą ankiety audytoryjnej. Badania właściwe poprzedzono pilotażem, który odbył się na początku listopada 2010; wówczas w badaniu wzięło udział 44 uczniów. Badaniem właściwym objęto 53 klasy w ośmiu szkołach średnich w Przemyślu. Rozprowadzono łącznie 1162 ankiety; do analizy zakwalifikowano 1135 kwestionariuszy. W badanej próbie znalazło się 55% uczniów szkół technicznych oraz 45% ze szkół ogólnych. 53% respondentów pochodziło z obszaru wiejskiego. Całkowitą abstynencję zadeklarowało 20% ankietowanych, 44% miało okazjonalne kontakty z alkoholem. 30% uczniów spożywało alkohol kilka razy w miesiącu, a 6% – kilka razy w tygodniu. 18% miało wielokrotny kontakt z narkotykami; 12% używało narkotyków jeden raz. 70% badanych zadeklarowało, że nie mieli żadnych kontaktów z narkotykami. 40% uczniów aprobowało projekt legalizacji marihuany. W opinii ponad połowy respondentów narkotyki stanowiły niebezpieczeństwo dla zdrowia. Chociaż 70% respondentów zgodziło się, że powstrzymanie się od spożywania narkotyków jest wartościową deklaracją, to prawie połowa była zdania, że osoby nieużywające środków psychoaktywnych są odrzucane przez środowisko rówieśnicze. Prawie 6% uczniów twierdziło, że dopalacze są bardziej bezpieczne niż narkotyki. W opinii 38% środki te są równie niebezpieczne jak narkotyki, a zdaniem 26% – bardziej niebezpieczne niż narkotyki. 60% uczniów zgodziło się z opinią, że dopalacze mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. 29% przyznało się, że zastanawiali się nad zażyciem dopalaczy. Zdaniem blisko 2% uczniów dopalacze nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla osoby, która je zażywa. 41% młodzieży przyznało, że wie, gdzie można kupić dopalacze; 32% respondentów nie było w ogóle zainteresowanych kupnem tych substancji. Blisko 64% badanych zdawało sobie sprawę, że stosowanie dopalaczy może prowadzić do uzależnienia.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, narkotyki, dopalacze
Author's Keywords: youth, drugs, legal highs
Deskryptory TESE: zdrowie, problemy zdrowotne, choroba, postawa, młodzież
TESE descriptors: health, health problems, illness, attitude, youth