Tytuł badania: Olimpizm w świadomości studentów wychowania fizycznego
Data: kwiecień 1992
Badacz: Stanisław Arasymowicz, Zofia Cicirko, Stefan Litwiniuk

Przedmiot badawczy stanowiła wiedza młodzieży akademickiej na temat ruchu olimpijskiego. Badanie przeprowadzono na początku kwietnia 1992 roku wśród studentów stacjonarnych pierwszego i czwartego roku Instytutu Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej (N = 258). Wykorzystano ankietę z pięcioma pytaniami otwartymi, którą opracowano wcześniej na potrzeby analogicznego badania opinii studentów filii AWF w Gorzowie Wielkopolskim w 1984 roku. W wyniku przeprowadzonego badania obalono hipotezę o szczególnej roli szkoły jako animatora idei olimpijskiej. Porównanie wyników z Gorzowa i Białej Podlaskiej ukazało duże zróżnicowanie wiedzy o problematyce olimpijskiej wśród studentów. Z kolei zestawienie odpowiedzi studentów z pierwszego i czwartego roku zasugerowało pozytywny wpływ studiów na kształtowanie postawy proolimpijskiej. Starsi studenci z Białej Podlaskiej nie tylko wykazali się większą i bardziej zróżnicowaną wiedzą o olimpiadzie, lecz także widzieli powiązania między sportem a kulturą i sztuką. Autorzy badania zwrócili przy tym uwagę, że wiele z opinii wyrażonych przez studentów to uproszczenia i płycizny wynikające ze zbyt skromnego uwzględniania problematyki olimpijskiej w uczelniach wychowania fizycznego oraz uczelniach kształtujących nauczycieli humanistów.

Deskryptory TESE: student, wychowanie fizyczne, studia wyższe, postawa, szkoła wyższa
TESE descriptors: student, physical education, higher education course, attitude, higher education
  • Arasymowicz, S., Cicirko, Z. i Litwiniuk, S. (1992). Olimpizm w świadomości studentów wychowania fizycznego. Kultura Fizyczna, 9-10, 4-5.