Tytuł badania: Rodzina w percepcji młodzieży akademickiej
Data: 2010
Badacz: Anna Romanowska-Tołłoczko

Badanie przeprowadzono w celu analizy przekonań studentów na temat rodziny oraz ich oczekiwań wobec małżeństwa i przyszłej rodziny. Próbę badawczą stanowiło 420 studentów (w tym 212 mężczyzn i 208 kobiet) w wieku od 22 do 24 lat. Badani uczęszczali na studia w trybie dziennym na trzech wrocławskich uczelniach: Uniwersytecie Wrocławskim, Politechnice Wrocławskiej i Akademii Wychowania Fizycznego. Do zebrania materiału zastosowano sondaż diagnostyczny z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza ankiety. 71% respondentów pochodziło z rodzin pełnych, 13% – z niepełnych wskutek rozwodu, 4% – z niepełnych z powodu śmierci rodzica, 12% – z rodzin zrekonstruowanych. 48% studentów potwierdziło zgodność wyznawania tych samych wartości co ich rodzice, co trzeci respondent ocenił spójność systemu wartości w swojej rodzinie jako częściową, a rodzice 19% bardzo różnili się w wyrażanych opiniach. Ponadto wykazano, że 63% badanych oceniło związek rodziców jako pełen zaufania, według ¼ relacje między matką a ojcem cechowały podejrzliwość i zazdrość. Ujawniono również, że 59% studentek oraz 57% studentów dostrzegało błędy wychowawcze w postawach swoich rodziców. Do najczęściej krytykowanych należały m.in.: zbyt duża kontrola i nadopiekuńczość, dawanie zbytniej swobody, brak zaufania, nieumiejętność dochowania tajemnicy czy łamanie granic prywatności. Zgromadzony materiał pozwolił także stwierdzić, że zdaniem 46% kobiet i 1/3 mężczyzn najlepszym okresem na zawarcie małżeństwa jest przedział wiekowy 25-26 lat, pozostali ankietowani byli zwolennikami wieku od 27 do 28 lat. Studenci zapytani o planowaną liczbę potomstwa w większości odpowiedzieli, że chcieliby mieć dwoje dzieci. Większość (82%) nie przeczytała żadnej książki o tematyce małżeństwa i rodziny, a niemal połowa (43%) nie zamierzała dokształcać się w tym zakresie.

Deskryptory TESE: rodzina, student, relacja rodzice – dziecko, wychowanie dziecka, pochodzenie społeczne, środowisko społeczno-kulturowe, kompetencje, planowanie
TESE descriptors: family, student, parent-child relation, child rearing, social background, socio-cultural environment, competence, planning
  • Romanowska-Tołłoczko, A. (2011). Rodzina w percepcji młodzieży akademickiej. Społeczeństwo i Rodzina, 1, 62-71.