Tytuł badania: Trzymaj formę!
Data: 2009
Badacz: Przemysław Biliński, Andrzej Wojtyła

Badanie zrealizowano w ramach programu edukacyjnego Trzymaj Formę! Projekt badawczy miał na celu zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie młodzieży. Przeprowadzono badania ankietowe wśród młodzieży gimnazjalnej z całej Polski (16 województw) oraz wśród 5,5 tys. rodziców na temat zachowań zdrowotnych w zakresie: zwyczajów żywieniowych, aktywności fizycznej, a także stosowania używek przez dzieci (tytoń, alkohol, narkotyki). Łącznie w badaniu uczestniczyło 12 005 respondentów. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że osoby uczestniczące w programie są bardziej zadowolone z własnego wyglądu, częściej spożywają pięć posiłków dziennie, rzadziej dojadają w ciągu nocy i częściej spożywają warzywa i surówki. 38% nastolatków deklarowało uprawianie jakiejś dyscypliny sportowej. 70% młodych uczestników programu uprawiało sport rekreacyjnie. Wśród 9360 uczniów gimnazjów 9% przyznało się do palenia papierosów, z czego 18% robiło to również w szkole. Najczęściej jednak uczniowie palili poza szkołą, podczas spotkań z kolegami (72% z grupy palących). Około 10% palących robiło to również w domu tak, żeby nie widzieli tego rodzice. 23% uczestników badania przyznało się do picia alkoholu, w tym co trzecia osoba robiła to rzadziej niż raz w tygodniu. Najczęściej spożywanym trunkiem przez młodzież było piwo.

Deskryptory TESE: edukacja, problemy zdrowotne, edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, szkolnictwo średnie pierwszego stopnia, szkoła średnia, wychowanie fizyczne, uczeń, zdrowie, profilaktyka
TESE descriptors: education, health problems, health education, nutrition education, lower secondary, secondary school, physical education, pupil, health, prevention
  • Trzymaj formę! (bdw.). Pobrane 6 lutego 2014 z http://www.trzymajforme.pl/index/?id=f899139df5e1059396431415e770c6dd