Tytuł badania: Aspiracje i plany życiowe studentów
Data: marzec 2008 – kwiecień 2008
Badacz: Karol Dunal, Ewelina Madej, Arkadiusz Mamot, Michał Mamot, Anna Piec, Justyna Przybyło-Szlachta, Marcin Śliwiński, Piotr Wilk

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy planów młodzieży akademickiej. Założono, że badani studenci za największą wartość uznawać będą rodzinę, jednocześnie w hierarchii wartości umieszczą dobre wykształcenie oraz dalsze możliwości rozwoju. Przyjęto także prezentowanie przez studentów optymistycznej postawy wobec przyszłości. Próbę badawczą stanowiło 100 osób (w tym 50 kobiet oraz 50 mężczyzn, w większości w wieku od 20 do 25 lat) studiujących na WZNoS KUL Jana Pawła II w Stalowej Woli. Do zebrania materiału posłużono się techniką sondażu ankietowego. Najistotniejszą wartość stanowiła dla respondentów rodzina (67%), w dalszej kolejności wykształcenie (42%), kariera (35%), wysoki status społeczny (20%), wysoki poziom życia (8%) oraz dobra zabawa (8%). 63% młodzieży zamierzało kontynuować naukę – w przeważającej większości na studiach drugiego stopnia (75%), kursach dokształcających (18%) lub studiach podyplomowych (7%). Zgodnie z otrzymanym materiałem ujawniono również, że ponad połowa respondentów (63%) planowała podjąć pracę w kraju (w tym 35% chciałoby pracować w sektorze publicznym, 23% myślało o własnej działalności gospodarczej, 20% pragnęło wykonywać wolny zawód, a 19% chciało podjąć pracę w dużej korporacji). Wyjazd za granicę brało pod uwagę 27% ankietowanych. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi stwierdzono optymistyczną postawę badanych studentów wobec przyszłości (61% wykazywało nastawienie zdecydowanie optymistyczne, a 19% raczej optymistyczne). Brak wiary w spełnienie planów wyraziło 2% badanych. W ocenie 75% osób zmiany dokonujące się w kraju miały pozytywny charakter i zwiększały szanse na osiągnięcie sukcesu.

Deskryptory TESE: planowanie, planowanie edukacji, postawa, edukacja, zachowania, kompetencje, student
TESE descriptors: planning, educational planning, attitude, education, behaviour, competence, student
  • Przybyło-Szlachta, J. (2009). Aspiracje i plany życiowe studentów: raport z badań. Społeczeństwo i Rodzina, 1, 144-147.