Tytuł badania: Studenci jako obywatele: kapitał ludzki i społeczny jako źródła akceptacji porządku politycznego i ekonomicznego oraz aktywności społecznej
Data: [2012]
Badacz: Kamil Henne, Krystyna Skarżyńska

Przyjęto definicję aktywności obywatelskiej jako dobrowolnej działalności kierowanej na dobro innych ludzi lub instytucji bądź na dobro wspólne. Założono wstępnie, że im bardziej ktoś ceni demokrację, pozytywniej wartościuje kapitalizm i moralnie legitymizuje polityczno-społeczne status quo w Polsce (czyli uważa, że jest on sprawiedliwy czy słuszny), tym bardziej angażuje się w aktywności obywatelskie, zwłaszcza związane z działalnością w dobrowolnych stowarzyszeniach i organizacjach oraz z polityką. Badanie miało charakter korelacyjny. Do zmiennych różnicujących poziom obywatelskiego zaangażowania zaliczono zmienne położenia społecznego, kapitał społeczny i kapitał ludzki. W badaniu wzięło udział 255 osób – studentów z 30 państwowych uczelni wyższych w Polsce (Białystok, Rzeszów, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra i in.). Do analizy zakwalifikowano kompletny materiał od 197 respondentów. 65% finalnej próby stanowiły kobiety. Wiek studentów mieścił się w przedziale 19-28 lat. System demokratyczny w Polsce studenci oceniali z rezerwą – średnia ocena demokracji wynosiła 2,95 i była niższa niż ocena neutralna 3 (ani mi się podoba, ani nie podoba). Jeszcze niżej oceniano kapitalizm – 2,86. Średnia ocena obecnego porządku społecznego wyniosła 2,40. Poziom aktywności politycznej, do której zaliczały się spotkania z politykami, udział w manifestacjach, popieranie partii albo polityka, wynosił 1,58 (między brakiem aktywności a rzadkim uczestnictwem). Na podstawie wyników badania stwierdzono istotną korelację między legitymizacją systemu społeczno-politycznego w Polsce a stosunkiem do demokracji i oceną polskiego kapitalizmu. Słaby związek wystąpił między ogólnym wskaźnikiem aktywności obywatelskiej a stosunkiem do demokracji i moralną legitymizacją systemu.

Autorskie słowa kluczowe: kapitał społeczny, kapitał ludzki, aktywność obywatelska, system polityczny i gospodarczy, badania on-line
Author's Keywords: social capital, human capital, civic activity, political and economical system, research online
Deskryptory TESE: kapitał ludzki, demokracja, polityka, obywatel, partia polityczna, postawa
TESE descriptors: human capital, democracy, politics, citizen, political party, attitude
  • Skarżyńska, K. i Henne, K. (2012). Studenci jako obywatele: kapitał ludzki i społeczny jako źródła akceptacji porządku politycznego i ekonomicznego oraz aktywności społecznej. Psychologia Społeczna, 2, 162-182.