Tytuł badania: Elementy orientacji roszczeniowej uczniów szkół ponadpodstawowych
Data: [1991]
Badacz: Waldemar Kozłowski

Badaniem nad elementami orientacji roszczeniowej uczniów objęto 118 osób uczęszczających do szkół ponadpodstawowych, w tym 50 uczniów liceum ogólnokształcącego, 32 uczniów liceum ekonomicznego, 11 uczniów technikum mechanicznego oraz 25 uczniów zasadniczej szkoły zawodowej. Do zebrania materiału wykorzystano metodę kwestionariuszową. Wyniki badania wykazały dużą roszczeniowość badanej młodzieży w stosunku do państwa – we wszystkich badanych kategoriach. Uczniowie chcieliby, aby państwo pełniło funkcję opiekuńczą, osłonową, gwarantowało im bezpłatną naukę, opiekę lekarską, pracę i mieszkanie. 92,3% uważało, że państwo powinno opiekować się starszymi osobami. Nieco rzadziej uczniowie oczekiwali bezpłatnych studiów wyższych. Blisko 90% respondentów uważało, że istnieją takie sytuacje, w których uprawnione jest, by rodzice udzielali pomocy materialnej dorosłym dzieciom. 96,2% uczniów uważało, że rodzice powinni pomagać dorosłym dzieciom, kiedy te są bezrobotne albo w momencie zaczynania przez nie dorosłego życia (80% wskazań). Ze względu na zbyt małą próbę nie udało się wskazać różnic w orientacji roszczeniowej pomiędzy uczniami badanych typów szkół. Niemniej jednak zauważono, że np. uczniowie zasadniczych szkół zawodowych słabiej wyrażali oczekiwanie co do bezpłatnych studiów, ale częściej co do ulgowych wczasów, niż uczniowie liceów. Stwierdzono nieco wyższy poziom roszczeniowości uczniów liceum ekonomicznego w zakresie średnich akceptacji pięciu z sześciu przypadków – średnie na najwyższym poziomie.

Deskryptory TESE: współpraca, wsparcie finansowe, rodzice, rodzina, postawa
TESE descriptors: cooperation, financial support, parents, family, attitude
  • Kozłowski, W. (1992). Elementy orientacji roszczeniowej uczniów szkół ponadpodstawowych. Edukacja, 1, 36-49.