Tytuł badania: Elementy prozdrowotnego stylu życia studentów kierunków nauczycielskich na tle oddziaływań edukacyjnych
Data: 2001 – 2002
Badacz: Mirosław Kowalski, Paweł Kowalski, Wojciech Malinowski

Przedmiotem badań są prozdrowotne style życia studentów, którzy kształcą się na kierunkach nauczycielskich (Wydział Humanistyczny, Nauk Pedagogicznych i Społecznych, Artystyczny). Główne pytanie brzmi: czy profil studiów (obecność lub brak problematyki zdrowotnej w programie studiów) różnicuje prozdrowotny styl życia studentów. Hipoteza badawcza: studenci wychowania fizycznego (Wydział Nauk Pedagogicznych i Społecznych) wykażą zachowania w większym stopniu prozdrowotne niż słuchacze innych wydziałów (czynnikiem różnicującym miałaby być płeć). W badaniach wykorzystano sondaż diagnostyczny. Za pomocą anonimowej ankiety przebadano 300 studentów (150 kobiet i 150 mężczyzn) ze studiów dziennych Uniwersytetu Zielonogórskiego z wymienionych wyżej wydziałów. Wyniki badań pokazują, że prawie 62% respondentów ocenia stan swojego zdrowia na poziomie bardzo dobrym i dobrym (sądzi tak prawie 55% kobiet i niemal 71% mężczyzn). Co czwarty z badanych studentów swój czas wolny przeznacza na aktywność fizyczną. Co trzeci natomiast uprawia jakiś sport lub formę ruchu sporadycznie. Wyniki badań pokazują także częstość picia alkoholu i palenia papierosów przez studentów badanych wydziałów. Na czterech badanych studentów trzech spożywa alkohol (w różnych proporcjach). Papierosy pali niecałe 42% badanych.

Deskryptory TESE: studia wyższe, student, zdrowie, edukacja, nauczyciel, ankieta
TESE descriptors: higher education course, student, health, education, teacher, questionnaire
  • Kowalski, M., Malinowski, W. i Kowalski, P. (2005). Elementy prozdrowotnego stylu życia studentów kierunków nauczycielskich na tle oddziaływań edukacyjnych. Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Kultura Fizyczna, 6, 171-184.