Tytuł badania: Współzależność podstawowych cech antropometrycznych i wybranych zdolności motorycznych u dzieci z Polski i Niemiec
Typ badania: międzynarodowe
Data: [2011]
Badacz: Tadeusz Rynkiewicz, Stephan Starischka, Włodzimierz Starosta

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy korelacji między podstawowymi cechami budowy ciała a poszczególnymi zdolnościami koordynacyjnymi u dzieci oraz porównania otrzymanych wyników u badanych z Polski i Niemiec. Próba liczyła 339 osób w wieku od 10 do 14 lat (w tym 122 dziewcząt i 114 chłopców z Gorzowa oraz 49 dziewcząt i 54 chłopców z Dortmundu; średnia wieku badanych wynosiła 12,6). Do zebrania materiału badawczego wykorzystano test zdolności różnicowania amplitudy ruchu, test globalnej koordynacji ruchowej W. Starosty, a także skocznościomierz W. Starosty. Ponadto dokonano pomiaru masy i wysokości ciała, stosując standardowe metody antropometryczne. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono w grupie młodzieży niemieckiej korelację między wysokością i masą ciała a wynikami zadań testowych zawierających wyskok maksymalny. Związek zaobserwowano także między wynikami budowy ciała a siłą statyczną (lokalną i globalną). Okazało się ponadto, że dokładność siłowa prawej kończyny istotnie korelowała jedynie z wysokością ciała. Z kolei analiza wyników badań młodzieży polskiej nie potwierdziła istnienia podobnych, statystycznie istotnych związków. Odnotowane różnice wśród badanych z Niemiec wyjaśniono m.in. trenowaniem różnych sportów (np. tenisa ziemnego czy badmintona) przez 50 osób w tej grupie.

Autorskie słowa kluczowe: budowa ciała, masa ciała, wysokość ciała, kondycyjne zdolności motoryczne, koordynacyjne zdolności motoryczne, korelacja, dzieci i młodzież Polski i Niemiec
Author's Keywords: body building, body mass, body height, physical abilities, coordination abilities, correlation, children and youth from Poland and Germany
Deskryptory TESE: dziecko, młodzież, rozwój dziecka, rozwój fizyczny, rozwój motoryczny
TESE descriptors: child, youth, child development, physical development, motor development
  • Starosta, W., Starischka, S. i Rynkiewicz, T. (2012). Współzależność podstawowych cech antropometrycznych i wybranych zdolności motorycznych u dzieci z Polski i Niemiec. Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, 8, 148-151.