Tytuł badania: Motywy podejmowania aktywności ruchowej w czasie wolnym studentów WSWFiT i studentów UwB w Białymstoku
Data: 2009 – 2010
Badacz: Dorota Kozłowska, Wojciech Ryszkowski, Patrycja Sakowicz, Wiaczesław Shved, Ewa Wyszczelska-Oksień

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: 1) Na jakim poziomie kształtują się w większości motywacje aktywności ruchowej wśród studentów WSWFiT oraz studentów UwB? 2) Jakie istnieją podobieństwa i różnice w zakresie motywacji do aktywności ruchowej studentów obu uczelni? Do zebrania materiału badawczego zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, monografię pedagogiczną oraz analizę materiałów źródłowych, a także skalę Likerta. O wypełnienie ankiety poproszono 285 studentów (w tym 193 WSWFiT stanowiących 67,7% oraz 92 studentów UwB stanowiących 32,3% ogółu badanych). Prawie ¾ ankietowanych realizowało studia pierwszego stopnia (71,5% studentów WF-u oraz 92,39% studentów UwB); kobiety stanowiły 34,2% respondentów WSWFiT oraz 89,13% UwB; status osoby bezrobotnej dotyczył prawie połowy studentów WF-u (48,7%) oraz 63,04% studentów UwB. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że studenci WSWFiT byli zmotywowani do podejmowania aktywności ruchowej w czasie wolnym w nieco ponad 40% na poziomie bardzo dobrym oraz w prawie 1/3 na poziomie średnim. Natomiast respondenci studiujący na UwB zmotywowani byli w prawie 1/3 na poziomie bardzo dobrym i średnim, a co piąta osoba z tej grupy była zmotywowana w zakresie minimalnym. Według ponad połowy ankietowanych studiujących WF najważniejsze motywacje dotyczyły czynników higieniczno-zdrowotnych oraz aktywnościowo-hedonistycznych, natomiast wśród studentów UwB – czynników relaksowo-katarktycznych.

Autorskie słowa kluczowe: aktywność ruchowa, czas wolny, student WSWFiT i UwB, motywacja
Author's Keywords: physical activity, free time, students of the Higher School of Physical Education and Tourism in Bialystok and the University of Bialystok, motivation
Deskryptory TESE: motywacja, wypoczynek, rozwój fizyczny, postawa, zachowania społeczne, student, życie studenckie
TESE descriptors: motivation, leisure, physical development, attitude, social behaviour, student, student life
  • Kozłowska, D., Ryszkowski, W., Shved, W., Wyszczelska-Oksień, E. i Sakowicz, P. (2012). Motywy podejmowania aktywności ruchowej w czasie wolnym studentów WSWFiT i studentów UwB w Białymstoku. Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, 8, 81-85.