Tytuł badania: Wpływ gimnastyki korekcyjnej na zdrowie i prawidłowy rozwój postawy ciała
Data: 2006 – 2010
Badacz: Adam Łupiński, Cezary Wysocki

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: 1) Jaki jest poziom zainteresowania uczniów w badanej szkole zajęciami z gimnastyki korekcyjnej? 2) Jaki procent badanych uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej wykazuje różnego rodzaju wady postawy wymagające dalszej systematycznej pracy (dzieci, rodziców, nauczycieli) zmierzającej w kierunku wyeliminowania takiego stanu rzeczy? 3) W jakim stopniu, na podstawie przeprowadzonych badań, można określić rolę gimnastyki korekcyjnej w osiągnięciu prawidłowej postawy ciała? 4) Jakie są ewentualne przyczyny powstawania wad postawy ciała u badanych dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej? Do zebrania materiału badawczego zastosowano konkretne badania lekarskie, dzięki którym stwierdzono i opisano wady postawy uczniów. Wykorzystano ponadto opisową metodę analizy wzrokowej i palpacyjnej wybranych elementów postawy ciała opartej na schemacie Klappa. Uczestnikami badania były dzieci uczęszczające do klas I-III, które w latach 2006-2010 brały udział w zajęciach gimnastyki korekcyjnej w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej. Łącznie próba liczyła 137 osób (w tym 71 chłopców i 66 dziewcząt). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono nieprawidłowości w postawie ciała u 60 uczniów (34 chłopców i 26 dziewcząt). Do poszczególnych odchyleń należały: odstające łopatki (siedmiu chłopców i pięć dziewcząt), koślawość stóp i kolan (dwóch chłopców i pięć dziewcząt), nadwaga (czterech chłopców i cztery dziewczęta) oraz nawykowe odchylenia i nieprawidłowości w postawie ciała (21 chłopców i 12 dziewcząt). Do przyczyn powyższego stanu rzeczy zaliczono m.in. zaburzenia hormonalne oraz dysfunkcje układu nerwowego lub zniekształcenia rozwojowe i pourazowe tułowia czy kończyn.

Deskryptory TESE: rozwój dziecka, rozwój fizyczny, zdrowie, wychowanie fizyczne, dziecko, uczeń
TESE descriptors: child development, physical development, health, physical education, child, pupil
  • Wysocki, C. i Łupiński, A. (2011). Wpływ gimnastyki korekcyjnej na zdrowie i prawidłowy rozwój postawy ciała. Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, 7, 35-40.