Tytuł badania: Wpływ hałasu na pracę człowieka w opinii studentów i uczniów
Data: czerwiec 2010
Badacz: Tadeusz Piątek

Badanie miało charakter wstępny, a jego celem było określenie postrzegania różnego rodzaju dźwięków jako hałasu oraz reakcji organizmu na działanie hałasu wśród uczniów gimnazjum (N = 75) i technikum (N = 25) oraz studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego i PWSZ w Sanoku, w tym studentów studiów stacjonarnych (N = 67) i niestacjonarnych (N = 48). Ogółem przebadano 215 osób. Większość próby stanowiły kobiety (76%) oraz mieszkańcy wsi (52%). Wyniki ujawniły, że w przypadku muzyki większość badanych postrzegała jako hałas heavy metal (163 osoby), następnie techno (55) i muzykę rockową (48). Przypadku urządzeń mechanicznych najczęściej wskazywano na młot pneumatyczny (144) i piłę motorową (129). Wśród urządzeń gospodarstwa domowego za hałaśliwy uznano przede wszystkim odkurzacz (144). Analiza reakcji badanych na działanie hałasu pozwoliła wyróżnić sześć podstawowych reakcji: zdenerwowanie (118), ból głowy (92), brak koncentracji (86), zmęczenie (56), szybkie wpadanie w gniew (33) i inne (jedno wskazanie). Wiek badanych miał wpływ na odczuwanie hałasu – studenci znacznie częściej reagowali na hałas niż gimnazjaliści. Ponadto mieszkańcy wsi częściej od mieszkańców miast reagowali na długotrwałe działanie hałasu.

Autorskie słowa kluczowe: hałas, ergonomia, praca człowieka
Author's Keywords: noise, ergonomics, human labor
Deskryptory TESE: gimnazjum, szkoła średnia o profilu zawodowym, uczeń, postawa, obszar miejski, obszar wiejski, wiek
TESE descriptors: lower secondary, vocational school, pupil, attitude, urban area, rural area, age
  • Piątek, T. (2011). Wpływ hałasu na pracę człowieka w opinii studentów i uczniów. Edukacja – Technika – Informatyka, 1, 121-129.