Tytuł badania: Bariery uczestnictwa studentów kierunku turystyka i rekreacja w rekreacji ruchowej
Data: 2008 – 2009
Badacz: Joanna Baj-Korpak, Filip Korpak, Andrzej Soroka

Badanie przeprowadzono w celu zidentyfikowania przeszkód uczestnictwa młodzieży akademickiej w pozaobowiązkowych formach aktywności ruchowej. Próbę badawczą stanowiło 158 studentów z Białej Podlaskiej (w tym 72 osoby z Państwowej Szkoły Wyższej oraz 86 osób z Zamiejscowego Wydziału Wychowania Fizycznego). Dobór próby miał charakter celowy – uczestnicy badania byli studentami pierwszego, drugiego i trzeciego roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku: turystyka i rekreacja. 56% ankietowanych stanowili mężczyźni, a 64% ogółu badanych pochodziło z miast. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego wraz z autorskim kwestionariuszem ankiety. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że główną barierą w rekreacji ruchowej był brak wolnego czasu wynikający z programu studiów (32% wskazań). W dalszej kolejności respondenci wymieniali brak wolnego czasu spowodowany obowiązkami domowymi (21%) oraz brak w środowisku oferty sportowo-rekreacyjnej (16%). Wykazano ponadto, że najpopularniejszym sprzętem sportowym wykorzystywanym przez ankietowanych był rower (PSW 79% i ZWWF 94%). Badana młodzież akademicka posiadała podstawowe przygotowanie do uczestnictwa w aktywnym wypoczynku; umiejętności sportowe nie stanowiły przeszkody w podejmowaniu czynności rekreacyjnych. Odnotowano natomiast brak należytego przygotowania do uprawiania sportów elitarnych (m.in. żeglarstwo czy tenis ziemny).

Deskryptory TESE: życie studenckie, wypoczynek, rozwój fizyczny, postawa, student, zachowania
TESE descriptors: student life, leisure, physical development, attitude, student, behaviour
  • Baj-Korpak, J., Soroka, A. i Korpak, F. (2009). Bariery uczestnictwa studentów kierunku turystyka i rekreacja w rekreacji ruchowej. Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, 5, 48-51.

informacja dla rodziców 0