Tytuł badania: Bariery i możliwości współpracy między szkołami zawodowymi a firmami. Perspektywa dyrektorów szkół i przedsiębiorców
Projekt badawczy:
  • Dyrektorzy zawodowcy
Data: [2015]
Badacz:

Badanie przeprowadzono w celu identyfikacji barier we współpracy szkół zawodowych z przedsiębiorcami, zrozumienia potencjału współpracy oraz porównania dwóch perspektyw dotyczących współpracy – dyrektorów i przedsiębiorców. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano wywiady CAWI z 532 przedsiębiorcami oraz właścicielami firm, a także z 382 dyrektorami i wicedyrektorami szkół zawodowych, współpracującymi z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi. W opinii dyrektorów znalezienie pracy po szkole zawodowej jest głównie raczej możliwe (71%) oraz zdecydowanie możliwe (25%). Mniej optymistyczne opinie na ten temat mieli przedsiębiorcy, wśród których znalezienie pracy po szkole zawodowej za zdecydowanie możliwe uznało 34% respondentów, za raczej możliwe 39%, za raczej niemożliwe 17% i za zdecydowanie niemożliwe 10%. 92% dyrektorów współpracowało (w zakresie praktyk i staży) z firmami w celu zapewnienia absolwentom lepszych szans na rynku pracy (odsetek takich odpowiedzi wśród przedsiębiorców wyniósł 12%). Dyrektorzy za brak współpracy szkół z firmami obwiniali przedsiębiorców (56%), a przedsiębiorcy – szkoły zawodowe (40%). Inne przyczyny wskazywało 41% dyrektorów i 36% przedsiębiorców. Dotychczasową współpracę prawie wszyscy dyrektorzy oceniali raczej dobrze i zdecydowanie dobrze, natomiast wśród przedsiębiorców 18% uznało tę współpracę za zdecydowanie złą i raczej złą. 20% przedsiębiorców raczej nie chciało i zdecydowanie nie chciało podejmować współpracy ze szkołami zawodowymi. W najbliższym czasie takiej współpracy nie planowało 58% przedsiębiorców, natomiast spodziewało się jej aż 85% dyrektorów.

Deskryptory TESE: szkolnictwo średnie, szkoła średnia o profilu zawodowym, małe i średnie przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwo, pracodawca
TESE descriptors: secondary education, vocational school, small and medium-sized enterprise, enterprise, employer
  • Bariery i możliwości współpracy między szkołami zawodowymi a firmami. Perspektywa dyrektorów szkół i przedsiębiorców. (2015). Pobrane z http://zpp.net.pl/materialy/run,19,active,1.html